fotografické chemikálie – zesilovače

Jakub

dobrý večer, chci se vás zeptat. Nedávno jsem vyvolával negativ a vylezl mi lehce podvolaný. Přitom si myslím,že jsem dával pozor na teplotu, čas i frekvenci překlápění. Pro upřesnění jde o film Fomapan 100, který jsem exponoval jako 100ASA. použitá vývojka – Fomadon P, teplota 20C a čas 7min. Můj dotaz: je možné negativ dodatečně opravit pomocí zesilovače? Jsou potřebné chemikálie běžně dostupné? s díky za radu Jakub Škraban

1 komentář u „fotografické chemikálie – zesilovače“

  1. Odpověď redakce

    Před dvěma či třemi lety jsem zkoušel vyvolat Fomapan 100 ve Fomadonu P a negativ byl i při opakovaném testu málo vyvolán. Sice ho bylo možno použít při tvrdší filtraci (či na tvrdý papír), ale další už jsem radši svěřil Ilfordu ID-11, se kterým i v ředění 1+3 vycházejí negativy výrazně lépe.

    Negativ je možné zesílit, s chemikáliemi je to horší. Pod pojmem “běžně dostupné” si musíte představit spíše specializované prodejny (například drogerie v Praze ve Zlatnické ulici, či zásilkové služby). Neběžně dostupné jsou pak jedy, což je zrovna příklad dvojchromanu draselného, který je složkou chromového zesilovače.

    Další nepříjemností je pak to, že do receptu potřebujete množstevně špetku a pár kapek na sto litrů roztoku, zatímco v obchodě koupíte spíše pytel a kanystr.

    A teď k předpisům:

    Chromový zesilovač
    A – 100g dvojchromanu draselného + voda do 1 litru
    B – 100ml kyseliny chlorovodíkové + voda do 1 litru
    řeďte 12 A + 12 B + 100 dílů vody
    (varianta 10g dvojchromanu + 5ml kyseliny do 1 litru vody, neředí se)
    negativ se 2-3 minuty bělí, potom pere v 10% roztoku kuchyňské soli, vyvolá se na světle v silné vývojce na papíry a 10 minut pere. Některé prameny uvádějí ještě ustálení, některé ne.

    Nové vyvolání
    100g síranu měďnatého kryst.
    100g chloridu sodného (podle některých pramenů skutečně čistý)
    90ml kyselina sírová pro akumulátory
    voda do 1 litru
    negativ se rozmočí, vybělí v roztoku, vypere a znovu vyvolá na silném světle na požadovaný kontrast
    (tento recept jsem zkoušel, ale jen pro zeslabení)

    Selenový tónovač
    Selenový tónovač se dnes používá u papírů spíše jako zesilovač a jako lázeň, která výrazně zvyšuje odolnost a trvanlivost fotografie. Jako zesilovač má účinek i na film, zkuste ředění kolem 1+10. Použijete ho i na fotografie, koupíte ho už hotový.

    S pozdravem

    Tomáš Cihelka

    Odpovědět

Napsat komentář