Podání barev pouličních světel na ISO 200 v noci?

Dušan

Dobrý den, snažím se na internetu najít nějaký článek o fotografování v noci na kinofilm, ale kromě článků o digitální fotografii jsem nic nenašel. Zajímá mě konkrétně, jestli bude výsledné podání barev pouličních světel u filmu s citlivosti 200ISO stejné, jako u filmu s citlivosti 400ISO (samozřejmě při dodržení správné doby expozice u obu citlivostí). Někde jsem četl, že některé filmy si nedovedou poradit s umělým osvětlením, že získávají nepřirozený barevný nádech atd.. Záleží zřejmě i na značce filmu… Ptám se proto, protože používám film s citlivosti 200ISO pro focení za dne a chtěl bych někdy udělat se stejným filmem i noční foto. Ale nechci zase kupovat čtyrstovku jen proto, abych fotil noční foto. Děkuji všem za radu.

1 komentář u „Podání barev pouličních světel na ISO 200 v noci?“

 1. Odpověď redakce

  Výsledné barevné podání filmu při fotografování v noci nezávisí na citlivosti filmu, ale hlavně na barevné teplotě světla, při kterém je fotografováno a druhu filmu. Výrobci proto dělají filmy pro denní světlo s barevnou teplotou 5400K a pro umělé světlo s teplotou 3400K nebo 3200K. Denní (případně přibližně bleskové) světlo má teplotu 5400K, ale i ta se během dne mění, ráno nebo večer je světlo teplejší, při zatažené obloze je naopak studené. V noci zase závisí na zdroji světla, obyčejná (tedy ne pro foto použití) žárovka dává světlo s teplotou kolem 2800K, ještě horší je to se světlem zářivek nebo sodíkových výbojek, které dávají spojité spektrum.

  Pokud tedy budete fotografovat v noci s filmem pro denní světlo, budou mít fotografie výrazný žlutý nádech. Řešením je film měnit podle potřeby a při noční fotografii použít film pro umělé světlo. Další možností, jak doladit barevnou teplotu světla jsou konverzní filtry. Pak můžete používat jen jeden druh filmu, například pro denní světlo a při fotografování při umělém světle nasadit modrý konverzní filtr řady KB (dělají se v různé síle, od nejslabšího KB 1.5 až po KB 15, pro Vaše účely budete potřebovat spíše silnější kolem KB 12). A nakonec nejjednodušším řešení, pro začátek vyzkoušejte v noci několik políček na běžný denní film, třeba budete s výsledky spokojený. Film pro umělé světlo nebo konverzní filtr sice dají na fotografii správné barevné podání, ale to může být i na škodu, žlutý nádech od veřejného osvětlení na nočních fotografiích je kolikrát naopak žádoucí.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář