Odpalování studiových blesků malým bleskem?

hommerp

Dobrý den, pořídil jsem si studiový blesky Walimex 260K a 420K. Bylo mě řečeno že je lze mimo jiné tech. vymož. odpalovat i pohým malým bleskem přímo na fotoaparátu. Ano, odpálí a stud. blesky na reakci malýho opravdu blýsknou, jenže na fotce nejsou záblesky z walimexu zachyceny. Když však do sáněk aparátu nasadim ext. blesk a cvaknu, walimexy se rovněž odpálí a na fotce to vidět lze. Používal jsem i delší časy jestli třeba walimexy nemají zpoždění, ale vypadá to, že jsou naopak jakoby “rychlejší”. Malej blesk z přístroje je na fotce vidět a ve stejnou dobu odpáli studiový blesky, ale ty už na fotce vidět nesou. S externím zase jsou. Nedovedu si to vysvětlit. Pro úplnost přikládam fotku na které je to patrné. Na levým snímku jsem použil k odpálení ext.blesk zasazený v sáňkách foťáku, na pravém snímku jsem použil blesk ve fotoaparátu.
http://pcbazarmost.com/soubory/Foto/odpaleni.jpg
Podotýkám, že opravdu byl odpálen, jenže kde je to světlo???? Setkal se s tím někdo???

1 komentář u „Odpalování studiových blesků malým bleskem?“

  1. Odpověď redakce

    Nepíšete sice, jaký máte fotoaparát a jaký jste použil externí blesk, přesto předpokládám, že neminu.

    Moderní fotoaparáty a dále pak všechny digitální zrcadlovky si při použití systémových blesků před expozicí ošahají scénu sérií malých záblesků. Např. nový systém Nikonu dokáže proměřit scénu třemi skupinami blesků, výsledky poslat fotoaparátu a ten jim zpátky pošle výsledný povel, jak blesknout. To vše se děje po namáčknutí spouště těsně před expozicí a přitom to není postřehnutelné.

    Obyčejné čidlo pochopitelně zareaguje na první měřící záblesk, a když dojde na expozici, jsou Walimexy už zhasnuté (záblesk netrvá déle než 1ms). Takže Vaše domněnka, že blesknou dříve, je správná. Dnes výrobci čidel pro spouštění blesků již přidaly možnost přepínání mezi reakcí na první záblesk a ignorováním měřících záblesků.

    Ještě k tomu externímu blesku – předpokládám, že jste použil obyčejný blesk se středovým kontaktem nebo systémový blesk v nějakém obyčejnějším režimu.

    Jak z toho ven? Buď nastavením takového režimu, kdy bude vestavěný blesk pracovat bez předzáblesků (což nemusí být vůbec možné), nebo použitím slabého externího blesku v nesystémovém režimu. Poslední možností je pochopitelně pořídit nová čidla a ta připojit kabelem ke studiovým bleskům. Je to ovšem varianta mnohem méně elegantní a případně i dražší než externí blesk (který užijete i jinak).

    Ještě pro úplnost – příliš brzké odpálení by mohl způsobit i režim synchronizace při krátkých časech, který ovšem není pro práci se studiovými blesky vhodný.

    Odpovědět

Napsat komentář