Mamiya Z/ZE

Radek Mráz

Dobrý den, rád bych se zeptal na přístroje Mamiya, ale co se točí kolem kinofilmu. O středoformátových aparátech a objektivech není třeba hovořit, ale jak jsou na tom těla Mamiya řady ZE a objektivy Sekor dělané pro tyto aparáty?

1 komentář u „Mamiya Z/ZE“

 1. Odpověď redakce

  Přístroje jsou z první poloviny 80. let 20. století a jsou v trendu oné doby – tedy kovová těla malých rozměrů, dostatek výměnných objektivů, přesné měření a velká mechanická odolnost. Série Z, ZE a ZM byly poslední řady kinofilmových SLR vyráběných firmou Mamiya. A u této firmy si lze asi těžko představit nekvalitní výrobek (to se samozřejmě týká i objektivů Mamiya-Sekor, které jsou opět dosti nadprůměrné).
  Mimochodem, řada ZE byla první mezi japonskými kinofilmovými zrcadlovkami, která využívala přenos hodnot mezi tělem a výměnnými objektivy pomocí zlacených mikrokontaktů, které nám dnes už přijdou vpravdě “klasické” (objektivy Mamiya-Sekor E). A další zajímavostí je, že model ZE-X nabízel volitelně také grip se spouští pro leváky, což je opravdová rarita. Mamiya možná nebyla (a není) žádný masový výrobce, který by zahlcoval všechny myslitelné trhy svými produkty, ale místo toho se o “své” zákazníky hezky starala…

  Poměrně vyčerpávající přehled těchto přístrojů najdete zde:
  http://mamiya-ze.joerg-mueck.de/
  http://herron.50megs.com/ZE.htm

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář