manipulácia s filtrami.

Čeněk Duben

Dobrý deň,
prosím Vás o radu, ako predísť “zakusovaniu” filtrov. Mám na tele 70-200 trvale nasadený filter Skylight Hoya séria PRO 1 so závitom na prednej strane. Na tento filter nasadzujem v prípade potreby PCL B+W. Ak tento chcem dať dole, vždy sa mi začne odtáčať spolu so skylightom z objektívu, i keď sa ho snažím pridržať. Existujú nejaké oddeľovacie krúžky z gumy alebo plastu, prípadne iné “vychytávky”?
Ďakujem za odpoveď a želám úspech vo Vašej práci

4 komentáře u „manipulácia s filtrami.“

 1. Odpověď redakce

  Ten problém znám, týká se i kombinaci filtru a redukce. Je to dáno hlavně odlišnou tepelnou roztažností různých objímek z různých materiálů.
  O oddělovacích kroužcích nevím, ale s úspěchem používám promazání závitu grafitem. Zní to vznešeně, ale stačí obyčejná tužka s měkkou tuhou, kterou několikrát “obkreslím” závit filtru či redukce dokola (samozřejmě co nejdál od fotoaparátu), pak našroubuji závity do sebe (i několikrát) a nakonec přebytečný grafit odfoukám balónkem. Tento problém nezmizí asi nikdy, ale výše uvedeným postupem se alespoň do značné míry omezí.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. filter nie a nie dole

  mam cerstvy fujifilm s9500 a cerstvy filter a cerstvy marumi a uz ho neviem dat dole 🙁
  co s tym? do opravy ho nechcem dat

  uz som potom tak zblbol, ze neviem na ktoru stranu ho otacat 🙂 tocim vsak dolava

  Odpovědět
  • filter nie a nie dole

   Tím, jak filtr držíte silou, mírně deformujete jeho objímku, a tak nejde sundat…
   Zkuste toto: vezměte měkkou gumovou podložku (např. druhou strany podložky pod myš), položte ji na stůl a filtr přiložte celým obvodem přední objímky na tuto podložku, držte přístroj za tělo nebo objektiv, MÍRNĚ zatlačte proti podložce a otáčením doleva by se měl filtr pustit.
   Kromě toho můžete také zkusit vzít měkkou bužírku, omotat ji kolem filtru, utáhnout jako smyčku a zkusit povolit.
   NEPOUŽÍVEJTE žádnou NADMĚRNOU SÍLU, abyste si kvůli filtru nezničil objektiv! Pokud to nepůjde, zajděte do servisu, tam mívají cosi jako “stahovák” filtrů. Poté si promažte závit grafitem, jak je uvedeno v předchozí odpovědi.

   Milan Sýkora

   Odpovědět
   • filter nie a nie dole

    Milan ďakujem! Zažali ste aspom iskierku, že ho dám dole sám a nemusím ísť do servisu. Skúšal som obe varianty, ale ani jedna nepomohla. Samozrejme ako vravíte, žiadna sila, žiadne experimenty, čo bola priorita č. 1. V tomto duchu som to teda vzdal s tým, že pôjde do servisu. Napadlo mi však ešte jedno riešenie: Keďže mám v byte hrozne teplo (lebo je vonku strašná zima 🙂 ) položil som foťák na okennú parapetu. Pozor, okno bolo zavreté!!! Ale na parapete je predsa len o pár stupňov menej. Docielil som však to, že foťák “mierne vychladol (tým držaním v mojich rukách sa viac zohrial) a zrejme sa stiahla i umelá hmota objímky a stal sa z nej nedeformovaný kruh. Počkal som cca hodinu a naozaj s mikrosilou som filter odšrouboval.

    Odpovědět

Napsat komentář