Mamiya

Radek Mráz

Dobrý den,
děkuji za odpověď. Rád bych si ujasnil ještě jednu věc, a to použití závitových objektivů na bajonetu, např. zmiňované Mamiye ZE. Sehnat originál objektiv zřejmě není snadné, v bazarech se moc nevyskytují. Takže jistá alternativa je obj. se závitem M42 a redukce. Vím, že tato redukce se dělala, ale opět těžko sehnatelná. U Škodů mi sdělili, že tuto redukci celkem není problém vyrobit. Ale bude vše fungovat 100%? Zase z jiné strany jsem slyšel, že na tomto bajonetovém uchycení, kde jsou kontakty, tato redukce použít nejde. Prosím Vás tedy o “rozřešení”. Jak potom tyto závitové obj. fungují? Je to stejné i u jiných značek EOS/M 42, Nikon/M 42 atd? Jsou ještě jiné firmy, co dělaly obj. s bajonetem Mamiya ZE?
Předem díky za odpověď,
Mráz

1 komentář u „Mamiya“

 1. Odpověď redakce

  Redukce se dá pořídit nebo případně vyrobit, ale protože objektivy M42 nemají žádnou elektroniku, je jasné, že i kdyby byly na redukci kontakty, nemohou s tělem plně spolupracovat. Takže jsou v zásadě 2 alternativy: buď nefunguje měření světla vůbec, nebo funguje při pracovní cloně (třeba jen středové), ale cenou za použití redukce je vždycky nějaký zápor – absence měření světla, případně se musíte rozloučit s odcloněným objektivem (a po zaostření odcloněného objektivu často zapomenete zaclonit…).

  Výše uvedené obecně funguje u většiny přístrojů. Nové Nikony s manuálními objektivy neměří (F80, D70), starší resp. vysoce profesionální modely (F70, F90x, F6) mohou využít alespoň měření se zvýhodněným středem. Nikon ale musí mít redukci s optickým členem, který upravuje vzdálenost objektivu od obrazové roviny (tento člen však často degraduje kvalitu nasazeného objektivu), ostatní systémy se obejdou bez optických redukcí.

  Objektivy s bajonetem Mamiya vyráběla např. firma Osawa nebo Revue (ale to je pravděpodobně pouze prodejní značka, výrobce zjistíte těžko), rovněž bylo možno využít adaptér Tamron Adaptall/2 (ten se vyráběl snad pro všechny myslitelné bajonety).

  Pokud chcete ZE, pak je lepší koupit celý systém i s objektivy, čas od času se někde objeví. Jinak si nekompatibilitou s běžně rozšířenými systémy přiděláte dost problémů nebo se budete muset prostě spokojit s tím, co máte, a s tím, na co narazíte v bazarech náhodou.

  Systém objektivů Sekor E:
  http://herron.50megs.com/EF-Elenses.htm

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář