Nikkor N

HABRCETL PETR

Dobrý den,
k jakému tělu lze použít manuální objektiv NIKKOR-N .děkuji Petr

2 komentáře u „Nikkor N“

 1. Odpověď redakce

  Nikkor-N je označení objektivu s optickou soustavou složenou z devíti čoček. To samotné nám nepomůže. Víme ovšem, že Nikon takto označoval objektivy s dvěma prvními variantami bajonetu F, a to A a C.

  Tyto objektivy lze bez úprav nasadit na Nikony F, F2 a (pokud se nepletu) Nikkormat. Na všechny ostatní modely je lze použít po úpravě clonového kroužku, který popisuji v článku http://www.paladix.cz/clanky/ai-modifikace-starsich-manualnich-objektivu-pro-nikon.html . Tím se z něj stane objektiv typu Ai.

  Až doposud se ale jednalo jen o nasazení na tělo. Jiná věc je, nakolik bude tělo s objektivem spolupracovat. Pro všechny modely platí, že tělo bude schopné exponovat v manuálním režimu a zavřít clonu, u autofokusových modelů by měl fungovat elektronický dálkoměr. Dále existuje skupina modelů, která bude s tímto přístrojem měřit bodově a se zvýhodněným středem a umožní expozici v režimu s prioritou clony (manuální těla a z ostatních vyšší modely F601, F801, F90, F100, F5, F6, D100, D200, D1, D2, navíc F4 i s matricovým měřením).

  S pozdravem
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět
 2. Nikkory

  Neni to presne … F4 meri matrix pouze s objektivy AI a AIS, prevodem do AI neziskate plnohodnotny AI objektiv, chybej tam proste nekde nejaka dalsi vybrani a schudky. Pro vetsinu tel je to ale jedno Pokud maji packu na prenos clony (s cimz Nikon desne saskuje, cert aby je za to vzal) bude fungovat bodove a centralni mereni. Na Telech jako jsou FM2, F3, FM3 a treba i F5 nepoznate zadny rozdil ve funkci mezi sklem AI a do AI prevedenym. Na Nikonu F2 je to slozitejsi, jde o to jaky mate photomic. DP1 a DP2 pouzivaji prenos pres nikonovske “kralici usi” stejne jako Fko a starsi Nikkormaty. Hledacky DP11 a DP12 jsou ale uz AI. Osobne povazuji Nikon F2 za nejlepsi manualni zrcadlovku Nikon …. Moderni tela s podporou Gckovych skel nemaji AI packu pro prenos clony a pujde-li tedy objektiv na body nasadit, lze ho pouzit. Ale je treba ho nasazovat velmi opatrne a pri sebemensi znamce odporu je treba to vzdat a upravit clonovou prirubu objektivu. Ale treba s Nikonem D2X by po prevodu do AI melo mereni fungovat. Neni treba se tehle starsich skel moc bat, byvaji skvele. Typove se ne AI skla deli na typy A, C, K. Typ A ma kovovy ostrici krouzek a je nejstarsi. Na film lze takovy objektiv bez potizi pouzit, obzvlaste na BW film, ma to horsi vrstvy … na digital take, ale neni to uz tak jednoznacne …. typa C a K jsou vyrazne novejsi. U typu K se vyrabely se stejnou optickou soustavou i v usporadani AI. Na internetu jsou seznamy seriovych cisel, podle kterych lze urict zda je to typ A, C nebo K. bez vahani lze doporucit pouze typ K. Typy A jsou skoro 50 let stare. A tady se dostavame k jadru pudla, je li pochybnost o kvalite, je treba sklo vyzkouset.

  Odpovědět

Napsat komentář