Náhrada Agfa Sistan za Ilford Galerie Washaid ?

Burdej Jaroslav

Dobrý den !

Je možné použít stabilizátor Ilford Galerie Washaid jako protiopatření na zamezení vzniku
hnědých a stříbrných skvrn na černobílých papírech s RC podložkou – hlavně u FomaSpeedů.

Přípravek Agfa Sistan se u nás asi nedá sehnat, navíc mi u té Galerie vyhovuje menší balení.

Děkuji !

2 komentáře u „Náhrada Agfa Sistan za Ilford Galerie Washaid ?“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  Ilford Galerie Washaid není stabilizátor, ale přípravek urychlující vypírání thiosíranů a dalších produktů ustalování z papírů, především těch papírových (ne zcela správně se jim říká barytové). Jedná se o ekvivalent Kodakova Hypo Clearing Agentu.

  Pro výraznější ochranu fotografií se používá selenový tónovač, který (hrubě řečeno) nahrazuje stříbro selenem a v menších ředěních nemění tón, ale tónuje proporcionálně černě, tedy ještě prohloubí čerň ve stínech.

  Protože ale základem trvanlivosti fotografií i správné funkce Sistanu i selenového tónovače je dobře vypraný papír, zařazuje se do praní právě přípravek urychlující vypírání – a to i u RC papírů, pokud si chceme zaručit větší trvanlivost. Dokonce jsem viděl i kombinaci vypírač – Sistan – selenový tónovač. Proto Vám doporučuji pořídit nejen Washaid, ale i selenový tónovač.

  Je pravdou, že kolem trvanlivosti RC papírů se vznáší řada otazníků, ani výrobci je dnes už z opatrnosti nedoporučují pro archivní účely, proto spousta fotografů-fundamentalistů šmahem rozcupuje každého, kdo se odváží vzít RC papír na něco trvanlivějšího. Nenechte se tím odradit, já i řada lidí, kterí znám, běžně a úspěšně používáme na některé věci RC Agfy.

  S pozdravem
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět
 2. tonovani

  no ono to ani s tim selenovym tonovacem neni presne tak, jak se vzdycky myslelo. Urcite zbytkove mnozstvi thiosiranu pry neni na skodu. Nekdo se snazi praktikovat tonovani jen castecne,aby vysledny print vyrazne nezmenil barvu, ale to je udajne nedostatecne. Viz neco o vyzkumu zde:

  http://largeformatphotography.info/toning-permanence.html

  selenium toning is not very effective at protecting silver prints from deterioration, unless toning is carried out to an extreme degree. Gold toning is better, working at much lower doses. Sulfide toning is better still. Most surprising of all, incomplete washing of the prints, leading to trace amounts of thiosulfate in the paper, may actually improve permanence. But there are many caveats and twists and turns. It’s worth reading the full text if it doesn’t make your eyes glaze over

  Odpovědět

Napsat komentář