Filtr pro makro

druwyd

Máte zkušenost s použitím filtru DHG Macro 3, popřípadě jiného filtru pro makrofotografii?

1 komentář u „Filtr pro makro“

 1. Odpověď redakce

  Filtry označené DHG vyrábí firma Marumi. Filtry Marumi patří mezi takový “kvalitativní střed”, tedy není to špička jako B+W nebo Hoya, ale lze je pořídit za relativně slušnou cenu, přitom kvalitou několikanásobně převyšují neznačkové nebo nejlevnější filtry Rowi nebo Hama.
  DHG Macro 3 není tak úplně filtr, je to předsádková čočka zkracující minimální zaostřitelnou vzdálenost objektivu, na němž je nasazena. Obecně se dá říci, že předsádkou lze do jisté míry nahradit maroobjektiv, ale s ním samozřejmě budou výsledky lepší – předsádka je totiž kompromisem měnícím optickou soustavu objektivu (a každý objektiv je jiný), zatímco makroobjektiv je konstruován přímo pro fotografování zblízka. Problémem předsádek v kombinaci s některými objektivy (zejména se zoomy s dlouhým rozsahem) je velký pokles obrysové ostrosti, případně zvýraznění chromatické vady. Zkrátka je třeba předsádku otestovat s konkrétním objektivem. Filtry Marumi mají poměrně dobré antireflexní vrstvy, takže se jich nemusíte bát.

  Pokud chcete makro jen vyzkoušet, je makropředsádka docela dobrá (a ne zas tak drahá) cesta, jak se s touto oblastí fotografie seznámit. Máte-li přístroj s výměnnými objektivy a bude-li vás makro opravdu zajímat, stejně asi skončíte u speciálního makroobjektivu.

  Nákupem výrobků firmy Marumi neuděláte žádnou zásadní chybu, snad s výjimkou poněkud nesmyslného filtru DHG Lens Protect. Ten údajně umí toto: “Minimalizuje přezáření – zdvojení obrazu a optimalizuje výkonnost objektivu pro digitální snímání” – což je poměrně diskutabilní věc, protože pokud je k tomuto jevu objektiv náchylný, pak ho filtr asi nezachrání – každá optická soustava je tak kvalitní jako její nejhorší součást, tudíž ani sebelepším filtrem “neopravíme” špatný objektiv…

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář