Noční fotografie

Jiří Dvořák

Dobrý den,
velmi rád fotografuji na negativ v noci a rád bych věděl,co je lepší:

a) fotografování na citlivost 100 – 200 ASA (bez blesku,ze stativu) s adekvátním časem, nebo
b) fotografování na citlivost 400 – 800 ASA (popř. i vyšší) s kratšími časy?
Nejsem si jistý, zda platí úměra, že čím citlivější film,tím kratší čas. Jak je to potom se zrnitostí, lze u formátů cca 18×25 pozorovat znatelné rozdíly?
Děkuji za odpověď.
S pozdravem Dvořák Jiří

2 komentáře u „Noční fotografie“

  1. Odpověď redakce

    Záleží také na tom, CO v noci fotografujete… Nejde jen o čas, ale také o požadovanou hloubku ostrosti; použití stativu se ale stejně ani při použití velmi citlivého filmu (např. 1600 ASA) nevyhnete, protože taková průměrná městská scéna s umělými světly bude dejme tomu při cloně 8 dávat čas minimálně 1/4s, což stejně z ruky udržet nejde.
    Úměra kratšího času při použití citlivějšího filmu samozřejmě platí, ale není to určující hledisko, protože – jak už jsem říkal – stejně budete v každém případě potřebovat stativ; pokud je stativ kvalitní, je celkem jedno, zda budete mít expoziční čas 1 nebo 2 vteřiny. Citlivost 400 nebo 800 ASA nemusí být problém, emulze jsou již kvalitní i při vyšších citlivostech, ale zkuste se vyhnout filmům 1600 nebo 3200 ASA.
    Já osobně volím filmy citlivosti maximálně 400 ASA (zcela výjimečně používám Fujicolor Press 800), protože jsou méně zrnité, i když moderní emulze s T-krystaly (např. Kodak Supra nebo Elite) nemají se zrnitostí moc velké problémy ani při vyšších citlivostech. Takže bych – být vámi – volil citlivost spíše nižší (a tedy delší expoziční časy), protože nikdy předem nevíte, jestli třeba nebudete v budoucnu chtít udělat velké zvětšeniny, což by v případě filmů citlivosti vyšší než 800 ASA mohl (ale také nemusel, záleží na přesnosti měření, kvalitě filmu a zpracování…) být problém. Této nejistotě se použitím méně citlivých (a tedy méně zrnitých filmů) vyhnete.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Měření v noci

    No, ono není ani tak problém jaký film, ale co z expozicí. Již jsem pár nočních fotografií vyfotil a ty expozice zázrakem vycházely. Doporučuji nastavit manuálně citlivost filmy např. na ISO 1600 , změřit expozici a odpočítat správnou expozici na skutečnou citlivost filmu. Pokud nemáte manuální nastavení citlivosti na aparátu, kupte si expozimetr Sverdlovsk za 1000 Kč, ten měří i při velmi slabých světelných podmínkách.
    Nesmíte zapomenout ani na efekty kolegy Schwartzchildea (doufám, že jsem to jméno napsal dobře:-).

    S pozdravem, Světu mír Kraken.

    Odpovědět

Napsat komentář