Dotaz

Maty

Dobrý den,

můžu se vás na něco zeptat? Chtěl jsem fotit akt ženy s dítětem proti černému pozadí. Na nasvícení scény mohu použít dvě halogenky 500W, ale přijde mi zvláštní nasvětlovat scénu 500W halogenkama, když chci fotit tmavý akt. Kdybych svítil oběma halogenkama proti černýmu pozadí, tak pozadí ani stíny na osobě nebudou černé. Nebude osoba příliš osvětlená, nebude na ni moc světla?
Automatika mi v tomto případě (na Canon EOS 300V) naměřila čas 1/4s, protože v místnosti byla docela tma a svítil jsem jen lampičkou 60W. To je ale dost pomalá rychlost a hrozí rozmazání (třeba mávajících ruk dítěte). Mohu rychlost změnit třeba na 1/100s? Zůstane černá potom opravdu černá? Nebo jakou zvolit clonu (ručně), aby nebyl snímek šedý (pod/pře/exponovaný) při této rychlosti závěrky 1/100s? Mohu vůbec zaměnit čas a clonu, aby výsledná podoba fotky byla stejná (při použití lampičky 60W)?
Nebo mám použít přídavný blesk? Radši bych ale nasvětloval jen lampičkou, případně halogenkama, bez použití blesku.

Moc díky jestli si najdete čas mi odpovědět.

2 komentáře u „Dotaz“

 1. Odpověď redakce

  O tom, jestli bude fotografie světlá či tmavá, nerozhoduje to, kolik svítí na scénu světla, nebo jak se zdá pozorovateli, ale kolik pustíte světla na záznamové médium v relaci k jeho citlivosti (expozice ve fyzikálním smyslu). Pokud tedy použijete silnější světla, můžete přivřít clonu a/nebo zkrátit čas tak, aby byl výsledek stejný. U negativních filmů ještě závisí na tom, jakou expozici zvolíte při zvětšování.

  Nevím, na jaký čas závěrky se dostanete, ale postupujte následovně:
  1) Nastavte manuální režim a – pokud možno – bodové měření.
  2) Změřte jas na tom místě pleti, které chcete reprodukovat přirozeně světlé. Nastavte expoziční čas o jeden stupeň delší, než jaký je výsledek měření (např. měření ukazuje 1/125, nastavte 1/60).
  3) Změřte jas na černém pozadí. Pokud bude přístroj ukazovat, že je objekt nejméně o tři stupně podexponován, nebo bude vyžadovat expozici alespoň o 3 stupně větší, než je nastavená (tedy bude ukazovat -3, nebo čas 1/8 a delší), vyjde pozadí tmavě šedé až černé.

  A tak jediným problémem je, že 500W halogeny jsou do očí hodně nepříjemné, ale to už nesouvisí s expozicí.

  S pozdravem,
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět
 2. SIGMA 28-105

  Dobrý den,potřebovala bych vědět,při kterém ohnisku kreslí tenhle objektiv nejlépe bez optického zkreslení skutečnosti (poduškovatění,soudkovatění),jestli nevíte o nějakých testech tohoto objektivu.Děkuji.

  Odpovědět

Napsat komentář