zvětšování ČB fotografií

armi

Dobrý den,
začínám se zvětšováním fotografií a zakoupil jsem si starší zvětšovací přístroj Opemus 5a se kterým jsem dostal i objektivy Anaret 4,5/80 a Belar 4,5/50.
V internetových článcích jsem se od různých uživatelů dočetl,že se nedoporučuje používat objektiv Belar z důvodu snížené kvality kresby.
Zajímalo by mě, zda mohu alternativně použít údajně kvalitnější objektiv Anaret 80 (určený pro střední formáty) i na kinofilm 35mm z větší vzdálenosti za účelem většího zvětšení místo Belaru 50.Dosáhnu lepší kvality při zvětšeninách 24×18 nebo mám raději zvětšovat s Belarem?
Při použití kinofilmového negativu a objektivu Anaret 80 dosáhnu zvětšení 24×18 až při vyšroubování hlavy zvětšováku až na horní úroveň.
Předem děkuji za odpověd.
Jasinski

1 komentář u „zvětšování ČB fotografií“

  1. Odpověď redakce

    Belar opravdu nepatří mezi kvalitní zvětšovací objektivy, před ním jsou Anarety a Meogony od Meopty a vynikající jsou Componony-S od Scheider-Kreuznach, EL-Nikkory od Nikonu a Rodagony od Rodenstocku. U Meopty, hlavně u starších objektivů, záleželo kolikrát i na kvalitě konkrétního kusu objektivu, ale Anaret 80 mm by proti Belaru 50 mm zvýšení kvality přinést měl. Nejen že jde o novější objektiv, ale při použití středoformátového objektivu na kinofilmu budete využívat více střed obrazového pole, který kreslí lépe než kraje. Nevýhodou je, že musíte zvětšovací přístroj více vytáhnout nahoru a tím se Vám prodlouží osvitové časy. Pro vážnější práci bych ale doporučil raději některý z 50 mm objektivů EL-Nikkor, (APO) Rodagon nebo Componon-S. Jejich bazarová cena je dnes už velice nízká (podle stavu a stáří cca 2000-5000 Kč, na aukčním serveru http://www.ebay.de ještě nižší) a rozdíl kvality v ostrosti a hlavně přenosu kontrastu je znát.

    S pozdravem
    Jan Seifert

    Odpovědět

Napsat komentář