Jaky zakladni objektiv?

Milan Pocnar

Dobry den, planuji koupi Canonu EOS 350D s pokud mozno kvalitnim zakladnim objektivem. Do sirsiho vyberu u me postoupily Sigma AF 24-60mm f/2.8 DG EX, popr. Sigma AF 24-70mm f/2.8 DG EX MACRO a Canon EF-S 17-85mm f/4-5.6 IS USM. Vim, ze podobna otazka uz ve Vasi poradne padla, ale me by konkretne zajimaly opticke vlastnosti techto skel, pokud s nimi mate nejake zkusenosti, rad si je prectu. Vsechny tyto objektivy jsou urceny pro DSLR, takze by ani u jednoho nemelo dochazet k vyraznym reflexum od senzoru. V potaz beru i ruzny rozsah ohnisek, ovsem hlavni roli u mne hraje opticka kvalita a konstrukce. Nechci totiz degradovat dobre obrazove vlastnosti tohoto tela nekvalitnim objektivem.
Predem dekuji za odpoved.

1 komentář u „Jaky zakladni objektiv?“

 1. Odpověď redakce

  Objektivy Sigma jsou sice určené pro DSLR, ovšem jen úpravou zadní čočky proti odrazům, jinak jsou to samozřejmě objektivy pro kinofilm, naopak Canon je výhradně pro DSLR.

  Já jsem to tady psal již několikrát a nějak nemám chuť po padesáté páté se k tomu detailně vracet, ale přepočet ohniska Vám ty vybrané objektivy SIGMA silně degraduje, takže považovat je za základní je nesmysl. Vzápětí budete shnánět široké sklo, protože těch obvyklých 28mm se 38/45 mm nahradit nedá.

  Canon naopak poskytuje docela slušný rozsah ohniska, na druhou stranu mi přijde, že v řadě recenzí není nijak moc hodnocen co se kvality týká, navíc cena není nijak lidová, byť stabilizátor není k zahození. Díky vysoké hodnotě clony Vám za horších světelných podmínek nemusí fungovat AF.

  Pokud jdete tímto směrem, vůbec bych se nebál do výběru zahrnout Sigmu 18-50mm f/2,8 EX, kterou na své 350D mám. Kvalita je, pokud se přicloní, překvapivě dobrá a rychlost ostření také, byť do USM má daleko.

  Obecně zhodnoceno jsou Sigmy xx-xx/2,8 EX opticky povedené, akorát s nižší mechanickou odolností ve srovnání s originály středních řad Canon. Ta se ovšem projeví až při častém používání, pro běžné potřeby bych to nepokládal za podstatné.

  Tak asi tak,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář