Staré filmy

Pepa Kos

Dobrý den, rád bych se zeptal na jednu věc, našel jsem při úklidu staré fotokomory dva filmy. Jsou to asi 25 let staré kinofilmové kazety (odhadem), které jsou pravděpodobně naexponovány. Jeden je ORWO CHROM UT21 a druhý FOMACHROM-II D20. Existuje ještě nějaký způsob jak by se daly vyvolat? Odpovědi typu – to nemá cenu už na nich nic nebude neberu. Co kdyby? Vyhazovat se mi je nechce. Co když něco skrývají. Jaký postup by se dal aplikovat pro jejich “vyvolání” v dnešní době?
Díky za rady. Hoj!

2 komentáře u „Staré filmy“

 1. Odpověď redakce

  Pro vyvolání filmů musíte použít originální postupy, které se liší od aktuálních E-6 a Kodachrome.

  Fomachrome byl vyvoláván speciálním procesem Fomy přímo v jejich laboratořích v Hradci Králové. Ta už tuto službu neposkytuje a nevím o tom, že by složení lázní někdy zveřejnila. Zkuste se obrátit přímo na Fomu.

  Orwochrom byl zpracováván procesem ORWO 9165, dodávala se i souprava všech lázní. Jednotlivé lázně mají označení Orwocolor 07, 37, 17, 50/2, 71. Popis jejich složení přesahuje možnosti této rubriky, najdete je například v knize Fotografické chemikálie Zdeňka Tomáška. Můžete také zkusit fórum http://www.fotopruvodce.cz, občas se tam objevuje přispěvatel XGAS, který podle všeho tento proces používal.

  S pozdravem
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět
 2. Orwo chrom UK17

  Ahoj,
  Našla sem na chatě tento film – Orwo chrom UK17
  Všude mi řekli, že už ho nevyvolávají.Tak to zkusím sama.
  Poradíte mi prosím do detailu jak?Doma na to vše mám resp. zakoupím.S vyvoláním filmů mám zkušenosti( i když už sem to možná zapomněla).Jen nevím jak lázeň namíchat z čeho konkrétně jak dlouho a při jaké teplotě to nechat.Poradíte prosím?Děkuju

  Odpovědět

Napsat komentář