zeiss idealnap,sáno Nickla

Kamp

Dobrý večer. Vlastním fotoaparát Zeiss. Nikde na internetu jsem nenasel jeho fotku a udaje o nem. Jedná se o Zeiss Ikon IDEAL Nr. 111 6,5 krát 9 cm mechový fotoaparát, na originální krabici je napsáno Nicklas 109, No 373. V krabici je dale navod ci co s rokem na uvodni strance 1928. Na tele pristroje je napsáno(vrchnim popruhu pro drzeni) niklas 109. Na objektivu (spise telu objektivu) je napsáno Ica, Dresdren, COMPUR, D.R.P. No 258646, D.R.G.M., primo na objektivu Ica Akt.-Ges.Doppel-Anastigmat Hekla 1:6,8 Foc. 10,5 cm No. 655226. V tele pristroje jsou dale uvedeny tyto udaje:J. 69054. K fotoaparatu mam dale asi 6 kazet na svitek. Prosím je tento fotoaparát z doby okolo r 1928 jak je uvedeno na návodu nebo se jedná o novější přístroj, popřípadě přesný rok výroby, dále jak je tento přístroj rozšířený, jeho cena, dostupnost filmu-zda se vyrábí a za jakou cenu. Je možnost dokoupení objektivů??? Děkuji za případné informace. S pozdravem Kamp Jiří.

1 komentář u „zeiss idealnap,sáno Nickla“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  my v redakci žádného odborníka-antikváře nemáme, takže Vám bohužel nemůžeme dát přesnou odpověď.

  Já jsem na internetu našel dvě stránky, kde se tento přístroj objevuje.
  První je http://www.netcontax.com/collection2.htm, uvádí rok výroby 1927-34 a přístroj dotyčného sběratele má objektiv 120mm Tessar.

  Druhou stránkou je nabídka k prodeji za cenu 1500 Kč: http://www.fotoburzapraha.cz/bazar.php?q=ica&druh=&razeno=d&h_s=OK&typ=

  Pokud byste chtěl bližší informace, zkuste nějakého prodejce starých fotoaparátů nebo Národní technické muzeum.

  K filmu – Do fotoaparátu se používaly kazety s plochým filmem 6,5×9 (k dostání jsou filmy od Fomy a Ilfordu) nebo kazety na svitkový film, který je ke koupi relativně běžně. Cena svitkového filmu se pohybuje od cca 45 Kč za černobílou Fomu až po 100-200 Kč za barevný diapozitiv (v tomto rozměru je to skutečně mimořádná podívaná). Planfilm od ilfordu stojí 180-250 Kč za 25 kusů, Foma je opět něco levnější.

  Objektivy – U tohoto fotoaparátu se nepočítalo s vyměňováním objektivů, nicméně je to v zásadě možné. Objektiv v závěrce je ke standartě připevněn vzadu maticí. Problém je ten, že Hekla 6,8/10,5 bude jistě umístěn v malé závěrce, proto bude i ve standartě malá díra a bude problém do ní jinou závěrku vsadit.

  V úvahu přicházejí širokoúhlý Angulon 6,8/65, pro delší ohnisko nejspíš nějaký Tessar. Musíte vycházet z toho, co Vám dovolí výtah, bude to asi tak 150mm. Koneckonců i základní objektiv by bylo dobré vyměnit za Tessar. Tessar seženete relativně snadno, Angulon těžko a draho. Samozřejmě byste musel najít polohu standarty pro zaostření na nekonečno.

  Než se ale pustíte do kupování objektivů, nejdříve si vyzkoušejte kvalitu kazet. Kdysi jsem chtěl s podobným fotoaparátem pracovat, ale kazety byly natolik zkroucené, že nešlo pořídit snímek ostrý v celé ploše.

  S pozdravem
  Tomáš Cihelka

  Odpovědět

Napsat komentář