Jaký CP filtr

Pachl Zdeněk

Dobrý den,
chtěl bych požádat o radu při výběru CP filtru. Co se týče značky mám jasno Hoya,ale řeším otázku jestli s oteplujícím účinkem nebo jen klasický.Dále pak bych chtěl tento fitr používat na 20/2,8 a setovým 18-70.Pokud koupím 67mm ,ale ne wide tak by na 20/2,8 neměl vinětovat,je to tak ?Nebo radši wide.Fotím na D70,je nějaká jiná možnost jak dosáhnout oteplujícího účinku?Třeba v nastavení white balance ?Přemýšlel jsem o koupi klasického CP +oteplující,ale to by asi winětovalo na 20/2,8.Díky za radu Zdeněk

1 komentář u „Jaký CP filtr“

 1. Odpověď redakce

  Doporučil bych bez oteplujícího účinku a ten řešit až v počítači při převodu z RAWu (u Nikonu tuším NEFu). Jinak oteplující účinek lze v počítači nastavovat relativně jednoduše pomocí sytosti barev nebo manuální úpravou nastavení bílé.

  S oteplujícím účinkem ho totiž sám mám (HOYA Mooses) a způsobuje to jen problémy. Třeba při fotografování bílích skal na Korsice jsem se nemohl dopracovat k té správné bílé, pořád to někam utíkalo.

  Pokud fotografujete do jpg, je možná korekce pomocí vyvážení bílé, třeba při nastavení na zamračeno jsou barvy živější a teplejší. To chce trochu experimentovat, s překvapením jsem zjistil, že to takhle řeší každý druhý fotograf k plné spokojenosti. Znám Canon, ale u Nikonu to nebude zas tak odlišné.

  Co se filtru týká, raději bych rovnou pořídil průměr 77 mm a použil redukci. Vinětovat to nebude a pokud si za pár let pořídíte objektiv s tímto průměrem, budete už filtr mít. Ale to je jen můj názor, rozhodnout si to musíte sám.

  Pozdravuje Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář