Jaký blesk pro EOS 300V?

Petr Bartoš

Poradili byste mi prosím s výběrem blesku pro moji zrcadlovku Canon EOS 300V?
Děkuji PB

1 komentář u „Jaký blesk pro EOS 300V?“

 1. Odpověď redakce

  Dovolil jsem si zkopírovat již uvedenou (moji vlastní) odpověď. Pouze doplňuji, že bych asi začal starším bleskem Canon Speedlite 380EX, je dostupný jako použitý, levný a docela výkonný. Když bude vyhovovat, můžete ho zase prodat a koupit něco modernějšího.
  *******************************************************
  Pokud vezmete jakýkoliv starší blesk jiného výrobce (Metz, Sigma,…), ne všechno bude fungovat správně a při případném upgradu techniky budete zase na začátku. Pokud nemáte nějaké větší zkušenosti s bleskem, doporučil bych s klidným svědomím koupi staršího blesku Canon z řady EX, protože budete mít zajištěnu 100% kompatibilitu jednou provždy. Přitom základní a docela slušné modely lze dnes koupit velmi levně. Co bych doporuučil?

  380EX je blesk s nižším výkonem, ale jinak umí všechny funkce, které můžete potřebovat, včetně 2. lamely, vysokorychlostní synchronizace, E-TTL měření, zámku bleskové expozice. Dá se koupit velmi levně, kolem 2 – 3 tisíc korun, přitom je funkčně docela výkonný a můžete s ním být maximálně spokojen. Má jedinou nectnost, která může být podstatná – neumí hlavu vyklápět do stran, takže při fotografování na výšku nemůžete použít odraz od stropu. Osobně mi to zas tak výrazně nevadilo, ale přesto jsem později zakoupil 550EX (380EX mi půjčila zhruba na rok známá, která s ním nefotila).

  420EX je přechodový hybrid mezi 380EX (po které podědil absenci informačního LCD panelu) a 550EX (má už otočnou hlavu). Moc často se nevyskytují, ale dnes může být za rozumný peníz k dispozici v bazarech a nakonec i výprodejích.

  550EX je sice “starší”, ale plnohodnotný systémový blesk. Nebývá levný, ale občas se vyskytne.

  Nevím, jak moc vážně to s fotografováním myslíte a jaké máte finanční možnosti. Takže tohle je na vás. Ještě bych radil kupovat použitý blesk raději od zapáleného amatéra, než od profesionála, který mohl využít životnost výbojky na doraz. Lze ji sice vyměnit, ale pak už je jednodušší si koupit blesk nový.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář