Objektivy

R. Hadrburg

Dobrý den,
rád bych si na SLR koupil nový základní zoom, kterým bych nahradil stávající Nikkor 28-80G (rychlost, váha a velikost nehraje roli, ač následující objektivy jsou si v těchto parametrech podobné).
Různé recenze mě však neustále odrazují, stejné objektivy jsou někde vynášeny do nebe a někde naopak zatracovány. Nikkor 28-70 f/2.8 je mimo mé finanční možnosti. Rozhoduji se tedy mezi Tokina 28-70 f/2.8 a Sigma 28-70 f/2.8.
Můžete nějak opticky srovnat tyto čtyři objektivy po optické stránce?

2 komentáře u „Objektivy“

 1. Odpověď redakce

  Testy veškeré techniky píší lidé s různými názory a očekáváními, a tak je jasné, že se i hodnocení stejných objektivů často diametrálně liší.
  Pokud je Nikkor 28-70 f/2.8 pro vás nedosažitelný, zbývá vám tedy vybírat mezi Tokinou a Sigmou. Přestože jsem s objektivy Sigma spokojen a používám je dlouhou dobu, z výše uvedených dvou konkrétních objektivů bych zvolil Tokinu, a to zejména z toho důvodu, že má plně kovovou konstrukci a možnost vyřazení ostřícího kroužku, čímž se výrazně zrychlí zaostřování při současném snížení spotřeby baterií – je to skutečně velmi přijemná vlastnost, a to zejména v zimě, kdy je baterie třeba šetřit; kromě toho se i objektiv, na němž se při ostření nic neotáčí, i lépe (stabilněji) drží.
  Tokinu 28-70 mm f/2.8 AT-X Pro SV vlastním relativně krátkou dobu a musím říci, že jsem na žádný zápor zatím nepřišel, jsem objektivem opravdu nadšen. Tokina je velmi odolný objektiv s minimem plastů, s vynikající optickou kvalitou a dlouhou životností, nemá ani problémy s protisvětlem, což je často zdůrazňovaný (a často velmi přeháněný) zápor objektivů Sigma.

  Zde jsou odkazy na oba objektivy:
  – Sigma
  http://www.sigma-foto.cz/sigma-katalog/28-70-mm-f2-8-ex-dg/
  – Tokina
  http://tokina.ekgfoto.cz/objektivy/katalog.php?model=AT-X+287AF+PRO+SV

  Objektivy Tokina a Sigma můžete objednat a zakoupit v našem on-line obchodě na adrese http://obchod.paladix.cz/ (položka Objektivy)

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Tokina SV /bez SV

  Zajimalo by me jaký je mezi temito typy rozdil…Cetl jsem par nazoru ze levnejsi SV verze ma horsi vysledky na pri pouziti na digitalnich zrcadlovkach,nez na kinofilmu.
  Jinak jste zapoměli zminit take objektiv Tamron 28-75 f2.8, ktery neni na tom ve kvalite zpracovani az tak dobre jako Tokina,ale opticky by mel podavat stejne(lepsi) vysledky a navim ma kompaktni rozmery,hmotnost a závit pro filtr (67mm).
  Taky zatim zadnemu objektivu nefandim a rozhoduji se mezi temito tremi znackami…zatim je u me favorit prave Tamron.

  Odpovědět

Napsat komentář