Pentacon Six TL

dracek

Mám Pentacon Six TL a je to můj nejoblíbenější foták. A rád bych se dozvěděl něco z historie – třeba kdy se začal vyrábět, co je foťák Praktisix, a zdali nevíte, kde bych mohl k němu sehnat pro zajímavost třeba okopírovaný manuál.
Děkuji za odpověď

4 komentáře u „Pentacon Six TL“

 1. Dotaz na závadu

  Vážení,
  Obracím se na Vás s prosbou o radu.
  Mám foto-přístroj PENTACON SIX TL-zánovní.
  Po exponování filmu jsou obrázky překryté přes sebe a nebo daleko od sebe.Přetáčení fimu provádím odhadem,s nejistým výsledkem.
  V Brně jsem se dotazoval na tuto závadu:odpověď-dejte si ho opravit!
  Podotýkám,že nespadl.
  Když převíjím pouze krycí papír filmu a dělám značky při otevřeném aparátu,posuv je správný a políčka pravidelně od sebe.
  Po zavření a exponování filmu je závada stále stejná.
  Věděl by někdo co s tím?
  Děkuji.Jiří Nejezchleb,Rudice 254,PSČ67906

  Odpovědět
  • Dotaz na závadu

   Nevím, jak si představujete “zánovní” věc, když se P-Six už 15 let nevyrábí…
   To, co popisujete, je nejčastější závada těchto přístrojů, které mají s posunem filmu poměrně časté potíže. Projevuje se to (údajně) jen při zavřené zadní stěně nebo je-li stisknuto tlačítko mechanického pořítadla snímků. Mechanika u P-Six za optickou kvalitou bohužel dost zaostává.
   Převíjení filmu by se nemělo dít “odhadem”, protože převíjecí (natahovací) páčka by měla mít pevný doraz. Pokud se tak neděje, snímky se překrývají nebo jsou naopak daleko od sebe, je to jistě porucha vyžadující opravu.
   Zkuste se ale v servisu zeptat na cenu opravy – jestli se to vůbec vyplatí. Cena těla P-Six TL nebo P-Six TLs je v bazarech cca 3500 Kč i s objektivem Biometar 80 mm f/2.8 – pokud by cena přesahovala 1500 korun, uvažoval bych o jiném těle…

   Odpovědět
   • dotaz na závadu

    6:25 14.2.2006
    Děkuji za radu.Fotoaparát je 10 let,koupený z druhé ruky!
    Tato závada se projevila později.
    Jsem rád,že jste se ozval.
    Jiří Njezchleb

    Odpovědět

Napsat komentář