stativ

David Lenský

Dobrý den, můžete mi poradit s výběrem stativu?

Mám vyhlídnuté dva: 190CLB a 055CLB. Raději bych ten menší, ani ne tak kvůli ceně, jako kvůli velikosti. Protože jsem se stativem ještě nefotil, tak mi osahání na prodejně nepomůže. Měřím asi 170cm a odhadem ta 190ka bude potřebovat asi 20cm vysunutou středovou tyč, pokud budu chtít fotit ve stoje. Je to velký problém vzhledem ke stabilitě? Bude na něm max. EOS300 s EF 100-300.

Druhá sada dotazů je ke stativové hlavě. Lze kulovou hlavu aretovat pro pohyb jen v jedné (horizontální) rovině? A jaká je vývoda 6ti hranné destičky? Abych byl konkrétní, řeším výběr 141RC x 029, nebo 486RC2 x 488RC0. Tady už je to jak o váze tak o ceně. Nejčastější použití budou krajiny/architektura, ale občas ptáci/letadla. Je to tradiční rozpor, ale pro mé velmi amatérské focení by(dle mého soudu) by mohla stačit kulová hlava i pro ty krajiny.

Pomůžete mi? Každopádně děkuji, už jenom za to, že jste to celé přečetli. 😉

5 komentářů u „stativ“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den, já měřím asi 167cm a s MA190 jsem nikdy velké potíže neměl. S přístrojem vámi popsané velikosti nebudou problémy ani s vytaženou tyčí.
  Jiná věc je budoucí perspektiva a tady je faktem, že třeba už EOS 1D s EF 100-400 IS L je trochu na hraně, ale to si musíte posoudit sám.

  Co se týče hlavy, tak já mám tu 141RC a připadá mi k MA190 jako docela přiměřená a bezproblémová.

  Kulové hlavy se taky dají použít. Aretaci pro pohyb jen v jedné rovině má pouze větší 488 a určitě jde také o dobrou alternativu.

  Odpovědět
 2. ta hlava

  Díky za odpověd. s tím stativem jste mě potěšil, jiné je to u té hlavy. Nějak si neumím představit jak udržet v záběru letícího ptáka. Na plynulý pohyb potřebuju obě ruce a na spoušť už zbývá… co vlastně. Pletu se někde? Asi si to přece jenom budu muset nekde vyzkoušet. Máte nějaké hlavy běžně na prodejně?

  Ještě jednou díky

  Odpovědět
  • ta hlava

   Tak na to je vhodnější asi joystick (MA 222), která se dá držet jednou rukou nebo fotit úplně bez stativu (na ty časy, které potřebujete, abyste neměl objekt rozmazaný to podle mě musí stačit). Vhodným doplňkem může být samozřejmě stabilizátor obrazu.

   Jinak základní hlavy na prodejně samozřejmě máme.

   Odpovědět
   • ta hlava

    asi máte pravdu, bylo by možné se domluvit na nějakém vyzkoušení? Které typy míváte skladem?

    Odpovědět
  • ta hlava

   Nejlepsi vyber (nejstabilnejsi a nebudete zklamani treba pouzivat profi teleobjektiv az do stredni format) je na 055CLB + kulova hlava 488RC2. Bez pouzivani stredovou tyc, bude hledacek aparat je presne akurat pro 170cm cloveka. Na zabery leticiho ptaka, lepsi pouzivat vysi citlivost a svetelny teleobjektiv s profi autofokusem. 488RC2 jeste mozna aretovani na polovinu, takze plynuli pohyb je bez problem. Joystikova hlava vubec nejstabilni pro profi teleobjektiv a hlavne jsou moc spatne na zaber krajiny/architectury. Jsou moc dlouhy a neni stabilni 🙂 bude to skoro stejne jako pouzivat uplne posuv stredovou tyc nebo jako monopod s tri dlouhy nohy. Pouzivam stejne kombinace (jsem 172 cm). Jsou trochu tezky na dlouhy cesta plus 20 kg fotobatoh na zadech nez typu 190 ale mnohem stabilnejsi a profesionalni. Jiny models stejnem rozmery, karbonovy stativ je lepsi a lehky ale taky drazi.

   Odpovědět

Napsat komentář