Objektiv pro Canon 350D

Honza

Prosím o radu – jaký základní objektiv pro Canon EOS 350D? Chtěl bych mimo běžných sníků vyrobit i nějaké větší formáty, cca 30×40 cm. Mám dva vytoužené: Canon 28-105mm f/3.5-4.5 USM nebo Tokinu 28-70mm f/2.8. Na Tokině cením světelnost a cenu, na Canonu ohniskový rozsah a USM. Ale který vybrat?

1 komentář u „Objektiv pro Canon 350D“

 1. Odpověď redakce

  Je to vždycky dilema a onu volbu stejně musíte udělat vy sám…
  Pokud chcete opravdu ZÁKLADNÍ objektiv, měl byste se poohlédnout po objektivech začínajících kratším ohniskem, než je 28 mm. Musíte počítat s tím, že reálná ohnisková vzdálenost je pro čip velikosti APS-C jiná – musíte nominální ohniskovou vzdálenost násobit faktorem 1,6×. Tokina vám tak dá reálné ohnisko 45-112 mm, Canon pak 45-168 mm; dostanete se tak na jakési “polodlouhé” ohniskové vzdálenosti.

  Tokina 28-70mm f/2.8 AT-X Pro je skutečně velmi kvalitní profi-objektiv plně kovové konstrukce, kde lze vyřadit zaostřovací kroužek a tím se velmi zrychlí AF (motor hýbe menší hmotou) a sníží se spotřeba energie. Pro 350D, což je docela malé tělo, je ale možná Tokina moc velký objektiv, ale to je věc individuálního názoru.

  Canon 28-105mm f/3.5-4.5 USM má jistě své výhody – při menších rozměrech má větší rozsah, USM motor je jistě výhoda pro rychlejší a tišší AF. Opticky je také kvalitní a dílenské zpracování je na vysoké úrovni.
  Oba objektivy jsou velmi dobré a určitě to není tak, že byste jedním nebo druhým nemohl udělat zvětšeniny 30×40 cm, oba tomuto formátu kvalitou bohatě dostačují, mimo jiné i proto, že jsou to objektivy původně pro kinofilm, a tak na menším APS-C senzoru budete využívat jen střed obrazové plochy, což je z hlediska kvality obrazu vždy jedině dobře. Pokud tedy váháte opravdu jen mezi těmito dvěma objektivy, neuděláte chybu nákupem ani jednoho z nich – přemýšlejte také o ohniskové vzdálenosti, kterou chcete a potřbujete…

  Zkuste se ještě podívat na objektivy určené přímo pro DSLR, abyste mohl využívat i širší ohniska – inspirací vám může být i tento náš článek:
  http://www.paladix.cz/clanky/objektivy-sigma-pro-digizrcadlovky.html

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář