Propojovací kabel k blesku BD32LCD

Petr Lavička

Dobrý den,
prosím o radu ohledně možnosti kabelového připojení blesku BD32LCD k aparátu BX20. Ve vyhledávači jsem sice našel “Praktica 600 Grip”, který by se na to asi hodil, ale nebylo by něco, co se dá teď koupit nové?
Potřebuji nějak vyřešit osvětlení bleskem na snímky zblízka, kdy mi příliš nevyhovuje upevnění blesku přímo násuvným konektorem na fotoaparátu. Kabel bych si představoval tak do 1 m.
Nějaké složité zařízení, nebo třeba jiný vhodnější blesk, zatím neuvažuji, i ten BD32 používám velmi zřídka. Nebo je lepší rezignovat na TTL a vyzkoušet různé varianty v režimu M, kde se dá v několika stupních snížit výkon blesku?

Další otázka – slouží nastavení clony tlačítkem na blesku v režimu TTL ještě k něčemu jinému, než k předběžnému odhadu rozsahu automatiky blesku? Je o tom zmínka jak v návodu k BD32LCD, tak i třeba k FM3a. Odhaduji, že by čidlo k vyhodnocení záblesku mělo být v činnosti až při expozici a tedy při již nastavené (zavřené) cloně, nastavení clony na blesku by tedy nemělo mít na “sílu” záblesku vliv, ukončení by měla určit automatika při dosažení referenční úrovně odraženého světla.
Smysl otázky je v tom, že používám i objektivy s redukcí, kde při použití mezikroužků by se stejně muselo clonové číslo upravovat korekčním faktorem na blízké vzdálenosti a to už je příliš složité, nebo u objektivu s nezaskakovací clonou (Jupiter 2/85).

A poslední otázka – blesk BD32 je nablízko příliš výkonný, navíc v návodu výrobce udává min. vzdálenost. Dá se nějak v TTL režimu výkon snížit – třeba odkloněním reflektoru k nějaké odrazné ploše, nebo třeba transparentním zákrytem?
Je jasné, že nejlepší je tohle všechno prakticky vyzkoušet. Už jsem to částečně zkusil, ale neuspokojivé výsledky mne vedou k položení tohoto dotazu. Děkuji za odpovědi. Petr Lavička

1 komentář u „Propojovací kabel k blesku BD32LCD“

  1. Odpověď redakce

    Blesk BD32 podrobně neznám, ale o TTL blescích obecně platí následující informace.

    Systémový blesk Praktica byl shodný se systémovými blesky pro fotoaparáty Olympus (SCA 321) a umožňoval mimo TTL měření a spuštění blesku středovým kontaktem ještě signalizovat pomocí druhého kontaktu v sáňkách fotoaparátu stav blesku do hledáčku fotoaparátu a v případě, že byl volič expozičních časů fotoaparátu nastaven do polohy automatic, nastavil se správný synchronizační čas. Takže řešením vašeho problému by mohlo být hledat vhodný kabel (s SCA 321) například u firmy Metz, která systém SCA podporuje.

    Výběr clony a tomu přiřazený roszah vzdáleností na blesku s TTL měřením světla by měl mít skutečně jen informační hodnotu, protože řízení blesku s TTL měřením se děje z těla fotoapaprátu a při tomto měření se zohlední i použitá clona. Jiná situace je u blesků, které využívají vlastní automatiky pro měření světla (nikoli TTL). Tam se musí nastavit příslušná clona jak na objektivu, tak i na ovladači blesku. Jinak blesk “neví” co je nastaveno na fotoaparátu a záblesk by nebyl korektní.
    TTL měření zohlední i případně použitý mezikroužek, filtr, či podobnou pomůcku.

    Korekcí TTL záblesku jsou vybaveny až novější blesky. Korekci můžete do určité míry provést také záměrně chybným nastavením citlivosti použitého filmového materiálu na těle fotoaparátu. V praxi je ale asi vhodnější použít nějakou odraznou destičku nebo rozptylku i vlastní výroby a tímto způsobem snížit výkon blesku. Je možno jít i zmiňovanou cestou vypnutí TTL měření světla a použitím blesku v manuálním režimu. Já sám takto zhotovuji většinu makrofotografií.

    Další informace o použití TTL blesku při makrofotografii (nebo snímcích zblízka) najdete v článku http://www.paladix.cz/clanky/osvetleni-v-makrofotografii.html

    Ještě doporučuji přečíst článek o makroblesku Nikon SB-29:
    http://www.paladix.cz/clanky/makroblesk-nikon-sb-29.html

    Odpovědět

Napsat komentář