Panasonic FZ7 a filtry

Pavel F.

Dobrý den,
cca před dvěma měsíci jsem koupil dig. fotoaparát Panasonic FZ7. Nyní uvažuji o dokoupení filtrů (přesněji UV a polarizačního). Co se focení týče, jsem začátečník, ale s poč. grafikou už dělám delší dobu, takže mi na kvalitě snímků docela záleží. Zakoupený fotoaparát byl kompromis cena/výkon (s přihlédnutím k tomu, že to je můj první DF).

Po rozhlédnutí se na českém netu jsem z dostupných 52mm filtrů vybral následující značky (konkrétní modely nevypisuji):

Hama (UV cca 200 Kč; PF cca 500 Kč)
Sigma (UV cca 400 Kč; PF cca 1300 Kč)
B+W (UV cca 700 Kč; PF cca 1600 Kč)
Hoya (UV cca 700 Kč; PF cca 2200 Kč)

Zajímalo by mě, jestli nemáte zkušenosti s filtry u tohoto modelu fotoaparátu. (Poznatky, doporučení…)

Druhý dotaz se týká rozdílu kvality filtrů od výše zmíněných firem. Hama je opravdu levná, ale nerad bych, aby filtry byly nekvalitní, popř. trpěly vážnějšími vadami. To už bych si raději připlatil. Focení není moje největší záliba, takže bych rád opět rozumný kompromis cena/výkon.

Předem děkuji za odpověď.
PF

1 komentář u „Panasonic FZ7 a filtry“

  1. Odpověď redakce

    Ať už jde o polarizační, UV nebo jakýkoli jiný filtr, VŽDY je v zájmu kvalitních snímků nutné, aby byl z optického skla a byl opatřen antireflexními MC vrstvami – jinak můžete mít sebelepší objektivy a výsledek nebude valný. Kvalita optické soustavy je stejná jako kvalita jejího nejhoršího členu.

    Takže neznačkové a neoptické, podezřele levné filtry nekupujte, jsou to zcela vyhozené peníze. To platí právě o filtrech Hama; ta sice vyrábí i dražší varianty s MC vrstvami, ale ty, které uvádíte, je nemají; kromě toho žádné filtry Hama nejsou vyrobeny z pravého optického skla.

    B+W a Hoya patří mezi špičku, Sigma je myslím právě tím rozumným kompromisem, který hledáte. Kromě Hamy si vyberte cokoli (dobré filtry za solidní ceny jsou i Kenko a Marumi) – klidně podle ceny, kvalita je víceméně srovnatelná.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář