Ostrá či neostrá fotografie

Břetislav Salaba

Dobrý den, koupil jsem od známého aparát CANON 30D a objektiv Canon EF 17-40/4,0L USM.
Při pohlížení fotografií v počítači, zjišťuji při krajích a obvzlášť v rozích poměrně výraznou neostrost. Tento jev se vyskytuje hlavně při nízkém clonovém čísle. Chci se tedy zeptat, zda je toto normální pro tak kvalitní a drahý objektiv. Do teď jsem pracoval s aparátem SONY DSC F828 a tam jsem toto nikdy nepozoroval. Navíc CANON musím
hodně doostřovat v počítači. Za odpověď, předem děkuji. B. Salaba.

1 komentář u „Ostrá či neostrá fotografie“

 1. Odpověď redakce

  Doporučuji k přečtení článek: http://www.paladix.cz/clanky/digi-kontra-analog-famy-skutecnosti.htm, na toto téma je v něm řada zmínek.

  U kompaktních fotoaparátů, kam SONY patří také, je prováděna řada operací přímo elektronikou při fotografování, včetně doostřování. Navíc mají větší hloubku ostrosti, takže přechod na zrcadlovku není až tak jednoduchý a hlavně není srovnatelný.

  U klasické zrcadlovky bude v podstatě každý objektiv částečně neostrý na plně otevřenou clonu, hlavně v rozích. Nejvíce je to viditelné u těch velmi širokoúhlých, k delším ohniskům to není již tak výrazné. Při zaclonění se neostrost snižuje až mizí, podle chování konkrétního objektivu. V počítači se snímky doostřují vždycky, jak po skenování, tak po fotografování (pokud to nemáte nastavené již ve fotoaparátu).

  U Canonu můžete nastavit parametry tak, aby zaostřování proběhlo už při fotografování, případně doplnit další nastavení, ovšem to platí pouze pro fotografování do jpg formátu. Nicméně lepší zkušenost mám s fotografováním do raw formátu a s následnýcm zpracováním v klidu až v počítači.

  Jinak řečeno, je to normální. Zbývá podotknout, že objektivy se nepatrně liší kus od kusu, takže chování může být částečně odlišné. U L-kové řady Canonu bych to ale až tak moc nepředpokládal.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář