Použití manuálních objektivů u DSLR

Petr Appelt

Dobrý den,
je možné nějakým způsobem ,například za použití redukce,použít na nějakou DSLR zrcadlovku manuální objektivy například M42,nebo jiné manuály ? Předem děkuji za odpověď.

1 komentář u „Použití manuálních objektivů u DSLR“

 1. Odpověď redakce

  Ano, tato možnost je, takové redukce vyrábí například Hama nebo Rowi. Ovšem použití starších objektivů M42 s touto redukcí přináší určité problémy:

  V první řadě se tělo stane plně manuální, v lepších případech bude tělo i měřit expozici a bude fungovat v režimech A a M, to se dočtete v manuálu k tělu, jaké režimy lze s manuálními objektivy bez CPU použít. U systému Nikon je navíc další nevýhoda, bajonet Nikon F je pro závit M42 příliš malý a redukční kroužek objektiv posune o něco dopředu – v případě redukce bez optického členu nepůjde zaostřit na nekonečno, u redukce s optickým členem se zase zhorší optické vlastnosti objektivu.

  Zkrátka, toto řešení lze doporučit, pokud už objektivy M42 máte a chcete je využívat, než výbavu časem rozšíříte. Ale vzhledem ke klesajícím bazarovým cenám originálního příslušenství dnes asi nemá velkou cenu cíleně takové objektivy nakupovat.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář