Dobrý den.
Měl bych takový dotaz. Ke Canonu 350D se dodává program na zpracování RAW formátu. Je lepší používat jiný program na toto zpracování, nebo nejlepšího výsledku dosáhnete s tím co dodává Canon? Mám Photoshopu CS2 a zde je taká tato možnost úpravy. Ale slyšel jsem o C1 – je tento program nejlepší? Popřípadě neznáte nějaké odkazy na internetu, kde je popsáno jak z něj dostat maximu?
Můj další dotaz je ohledně ICC profilu. Když mám možnost ukládat obrázky v Adobe RGB nebo SRGB. Pro úpravu fotografii používám Photoshopu CS2. Je tedy lepší ukládat snímky ve fotoaparátu v Adobe RGB? Pak upravit v Photoshopu. A nakonec poslat do labu s uloženým profilem Adobe RGB. Je to tak správné, nebo musím (či je výhodnější) používat SRGB, který je nastaven jako standardní.
Předem děkuji za odpověď.
Odpověď redakce
a) Canonní program je dost slušný a na základní operace s RAW zcela postačující, nakonec pro snímky na web je plně dostatečný výsledek z programu Zoner 8.
b) Od doby, kdy jsem viděl Photoshop CS2, v něm Bridge a možnosti zpracování raw formátu, musím potvrdit, že mi to přijde ani ne tak výrazně lepší, ale hlavně mnohem snadněji zpracovatelný výsledek s jednodušším postupem. Z tohoto ohledu je canonní soft poměrně těžkopádný. C1 je považován za vynikající, přesto bych se na to díval s nadhledem, ono z toho rawu můžete vytáhnout jen to, co tam opravdu je a rozdíly v řádech desítek procent neočekávejte.
c) Adobe RGB je drobet problém pro amatérské zpracování, protože snímky vypadají kontrastně i barevně jinak. Rovněž pro lab je vhodnější nejrozšířenější sRGB, pokud nepoužíváte profesionální lab, který vyžaduje Adobe RGB. Pro běžné zpracování (třeba nekalibrovaný monitor) je vhodnější sRGB. ICC profily kolem mě řada lidí vůbec nepoužívá, protože pokud je neumíte používat nebo s nimi má problémy druhá strana, jsou výsledky diskutabilní. Ale tohle je jen můj názor, nic víc.
Podle mého je zásadní rozdíl v tom, na jaké úrovni chcete podklady zpracovávat. Pokud používáte běžné laby, je Adobe RGB nebo ICC profil poměrně zbytečná věc, protože po počátečním vyladění kombinace váš monitor – lab již další problémy do budoucna nejsou. Naopak tyto prvky mohou na obě strany čas od času přinést problém. Navíc většina labů zpracovává snímky v sRGB.
Pokud pracujete v DTP nebo tam přímo dáváte podklady, Adobe RGB bude vhodnější. Ovšem na zpracování náročnější.
Přeji hezký den,
Jan Hlinák