Šedé prechodové filtry Cokin – ako na to?

reserve

Dobrý den!
som začínajúci foto-amatér. Mám DSLR Nikon D50 a k nej som si kúpil šedé prechodové filtre Cokin P, sú to presne:

Neutrálny šedý prechodový G2 (ND8)
Neutrálny šedý prech. G2-stredný (ND4)
Neutrálny šedý prech. G2-jemný (ND2)

Môj problem spočíva v tom, že nie vždy viem, ktorý filter a s akou hustotou použiť v dannej svetelnej situácii, a preto by som sa chcel opýtať, či existuje nejaká RADA alebo pomocka, ako zistiť, aky filter použiť v akej svetelnej situáci, lebo pokus-omyl ma často krát pripraví o pekny svetelný snímok 🙂 Ďakujem za názory a rady

1 komentář u „Šedé prechodové filtry Cokin – ako na to?“

 1. Odpověď redakce

  Přesná pomůcka nebo pravidlo, kdy který filtr použít, opravdu neexistuje. Použití filtru by mělo odpovídat kreativnímu záměru konkrétního snímku.
  Platí to, že čím je rozdíl jasů větší, tím silnější (hustší) filtr byste měl použít. Záleží ale také na tom, nakolik chcete, aby použití filtru bylo či nebylo na první pohled patrné.

  Při použití ND 2 získáte realistické fotografie, na nichž použití filtru nebude příliš vidět, přesto však dokáže zabránit přepáleným místům a nadměrnému rozdílu jasů. ND8 je už filtr, jehož použití je velmi vidět; s jeho pomocí lze dosáhnout velmi expresívních kreativních snímků. A ND4 je něco mezi… Zatímco ND2 a částečně i ND4 jsou spíše technickými pomůckami, ND8 je spíše kreativní filtr se silným účinkem.

  A metoda pokus – omyl se nejen při používání filtrů, ale obecně všude ve fotografii osvědčuje jako dobrá cesta, tak se toho nebojte. Obrazně řečeno – trpělivost růže přináší…

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář