Predsadkova cocka pre digitalny fotak

Maros

Zdravim, rozhodujem sa kupit si set predsadkovych cociek na svoj nikon D70. Zistil som vsak ze predsadky sa predavaju specialne na digitalne fotaky a klasicke. Ale nikde sa neviem docitat, ze v com je vlastne ten rozdiel. Lebo logika mi zatial dava ze je lepsie si vybrat HMC (alebo ekvivalent pri inej znacke) ale tam by malo byt jedno ci digi, alebo klasicky. Nie je to nahodou len taky obchodnicky trik ? Neviete mi poradit?
Dik Maros

1 komentář u „Predsadkova cocka pre digitalny fotak“

 1. Odpověď redakce

  V jednom máte pravdu, řada předsádek či filtrů pro “digi” se liší jen stříbrnou obroučkou, jinak je to totéž. Zpravidla ale mají také mnohem menší průměr závitu, než pro klasické objektivy, což dává výrobcům jakés takés právo se tvářit, že je to něco jiného.

  S čím ale můžete narazit nejsou antireflexní vrstvy, jako spíš chromatická vada. Pokud vám to finanční možnosti dovolují, je lepší pořídit předsádku apochromatickou, tedy skládanou z více optických prvků, než jednoduchou. Případně si ověřit, protože o objektivu ve vašem dotazu zmínka není, jestli s ním nebude předsádka produkovat široké fialové hrany na kontrastních přechodech.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář