20mm na Prakticu

Jiří Rind

Vážení,
hodlám koupit 20mm objektiv. V našich bazarech lze narazit na 3 modely: Flektogon 20mm f/4, MC Flektogon 20mm f/2.8 a Mir 20mm f/3,5.
Někde jsem slyšel, že starší Flektogon má lepší přenost barev a kontrastu než jeho novější MC verze. Poradíte mi s výběrem? Nejlevnější by z nich byl ruský exemplář, protože by se dal koupit úplně nový. Ale veškerá moje optika nese značku Carl Zeiss Jena a nemám důvod měnit. Jinak po mechanické stránce budou všechny tři prvotřídní. Jde mi spíše o kvalitu optiky.

Díky

1 komentář u „20mm na Prakticu“

 1. Odpověď redakce

  S nějakou zcela jednoznačnou radou je trochu problém; každý totiž tvrdí něco jiného.
  Flektogon 20mm f/4 je starší a jeho antireflexní vrsty opravdu nejsou zrovna prvotřídní; bývá dost často problém s reflexy a celkově také s plošným protisvětlem.
  http://www.praktica-users.com/lens/mlenses/czjflek4_20.html

  Flektogon MC 20mm f/2.8 je novější a s reflexy výraznější problémy nemá. Já používám jeho bajonetovou verzi pro Praktiku BC1 (Prakticar MC 20mm f/2.8) a mysím, že je to opravdu velmi dobrý objektiv, mechanicky i opticky vynikající.
  http://www.praktica-users.com/lens/mlenses/czjflek28_20.html
  http://www.praktica-users.com/lens/blenses/czjp2.8_20.html

  Z této trojice je podle mého názoru nejhorší Mir 20mm f/3.5 – poměrně dost vinětuje a zkreslení je také větší než u Flektogonů. Shodou okolností jsem ho kdysi používal pro MTL5 a nijak mě neoslnil. Docela rychle jsem se ho zbavil; ve srovnání s objektivy Zeiss Jena je tento Mir o třídu níže (ne-li o víc).
  http://www.zenit-camera.com/mir-20m-lens.htm

  Být Vámi, volil bych asi Flektogon 20mm f/2.8 – čím je objektiv širokoúhlejší, tím by měly být antireflexní vrstvy lepší. Ale myslím, že na běžných fotografiích rozdíl mezi verzemi f/4 a f/2.8 nepoznáte. Ono také dost záleží na tom, na který z nich v bazaru natrefíte a v jakém bude konkrétní kus stavu; nicméně ani s jedním Flektogonem neuděláte chybu.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář