Redukce na Nikon D50

Pavel Vrtiska

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, jestli existuje nějaká redukce k Nikonu D50, která by mi umožnila použití starých objektivů z Praktiky BC1 (jedná se o objektivy Pentacon 50mm, Prakticar 28mm a Prakticar 70-210mm), případně jestli nevite, za kolik a kde by se dala sehnat.
Dekuji, P. Vrtiška

1 komentář u „Redukce na Nikon D50“

  1. Odpověď redakce

    Taková redukce velmi pravděpodobně neexistuje – bajonet Praktica jednak nebyl zrovna moc rozšířený a jednak se vlastně už několik let nevyrábí žádný přístroj, který by ho používal. Objektivy lze také koupit už jen z druhé ruky. Proto se asi nevyrábí ani ona redukce. Možná by ji někde vyrobili na zakázku, pokud by to rozměry dovolovaly (to takto neumím odhadnout) – např. se tím zabývají v servisu FotoŠkoda.

    Ale obecně je s manuálními objektivy a redukcemi na novějších Nikonech (filmových i digitálních) ten problém, že přístroje neměří – s manuálními objektivy bez CPU nefunguje expozimetr. Další problém je jiná vzdálenost od roviny filmu, takže např. redukce na závit M42 musí být vybavena optickým členem, který zpravidla dost degraduje kvalitu obrazu.

    Milan Sýkora

    Odpovědět

Napsat komentář