Kinofilmový záklaďák do zvětšováku?

Václav Truneček

Je možné (pokud vyřeším uchycení) použít základní objektiv 50mm při zvětšování? A dosáhnout jím vyšší ostrosti než s Belarem 50/4,5. Použil bych pentax smc M 50/1,4 pravděpodobně reverzně uchycený.

2 komentáře u „Kinofilmový záklaďák do zvětšováku?“

 1. Odpověď redakce

  Ano, toto je možné, lze předpokládat, že základní snímací objektiv 50 mm bude lepší než Belar, případně i Anaret, pravé zvětšovací objektivy jako Rodenstock Rodagon nebo EL-Nikkor od Nikonu budou ale naopak lepší. I tak to ale bude chtít vyzkoušet, bude třeba si dát pozor hlavně na uchycení, redukce by, hlavně při zvětšování z kinofilmu, neměla objektiv posunout dopředu směrem od filmu, jinak nepůjde zaostřit (lépe by bylo kdyby objektiv naopak posunula trochu blíže k filmu). Dále bude potřeba vyzkoušet zkreslení, snímací objektivy jsou korigované spíše na větší snímací vzdálenosti u velkých zvětšenin se Vám hrany mohou prohýbat. Proti tomu Rodagony nebo EL-Nikkory jsou symetrické konstrukce a jsou korigované na zvetšení 3-10x, tedy pro zvětšování. Pokud nejsou hlavním důvodem peníze, lze dnes koupit zvětšovací objektivy z druhé ruky za velice pěknou cenu.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět
 2. Doporucuju Helios 44

  Mam skvele skusenosti s objektivem Helios 44, ohnisko 58mm f/2. Je levne (cca 100Kc) a vysledek je fakt naprosto mnohem lepsi nez Rogonar, a podobne. Tento objektiv na aparat Zenith 3A ma zavit M39 standartni prumer jako jiny zvetsovaci objektiv takze nepotrebuje zadne modifikovani. V skutecnosti ma vetsi zobrazani poli nez velikost kinofilm cca 50×50 mm takze na zvetsovani jen pouziva stredove casti sklo. Dobre svetelnost f/2 mnohem lepsi na zaostreni a taky ma system nastaveni clonu “step-down”, to je teda super.
  Z kinofilm Fomapan 100 zvetsovani az 30x40cm vysledek stejne jako kdyz s pouzivanym ( Rogonar+ stredni format 6×4,5 Fomapan 100) nebo mnohem lepsi nez s pouzivanym (Pentax-M 50/1,4+ 35mm Across 100), (Anaret + 35mm Across 100), ( Rogonar+ 35mm Across 100) a nesrovnatelnost s Belarem.
  Takze kdyz na zvetseneni od kinofilm napriklad Across 100+ Helios 44….bez komentare, stale ho pouzivam az dodnes.

  Odpovědět

Napsat komentář