Jaký digiťák na vodu?

Karel Volný

Zdravím,

rád bych se vybavil nějakým voděodolným digitálním kompaktem na focení u vodě (ale i jinde). Pokud jsem dobře pátral, momentálně jsou rozumně dostupné jenom Pentax Optio WP (resp. WPi) a Olympus 720 WS. Dle recenzí a parametrů je ovšem jeden horší než druhý, tedy alespoň pro moje účely.
Problémy jsou:
* malý zoom – na dvojnásobné zvětšení (cca 100 mm) leckdy vyfotím akorát “blechy”, většinou si nelze vybírat, jak blízko půjdu; na opačném konci se s těmi 38 mm dá smířit, ale taky to není úplně ono …
* malá světelnost – není-li zrovna plné sluničko, dostanu z toho nejspíš mazaninu, protože buď nebudu mít dostatečnou hloubku ostrosti (ne vše je “nekonečno” …) nebo dostatečně krátký čas (1/250 a kratší …)
* pomalé snímání/ukládání – aspoň 3 snímky za sekundu by to chtělo …
* objektiv toho WPi má dle recenzí slušné tvarové zkreslení, fotky co jsem viděl nebyly nicmoc, ostrost taky stála za houby – asi tak na úrovni mého starého HP618, který má ovšem jen třetinu pixelů … ten Olympus jsem slušně zhodnocený nenašel, ale nebudí ve mě důvěru už jen “od oka”

… je na trhu něco rozumnějšího? A pokud ne, který z nich by mohl být “menší zlo”?

– díky

K.V.

3 komentáře u „Jaký digiťák na vodu?“

 1. Odpověď redakce

  Nejsem odborník pro fotografování pod vodou, ale kolegovi jsem před časem doporučil koupit Canon IXUS a k němu vodotěsné pouzdro. A je spokojen. K vybraným modelům jde pořídit pouzdro pro fotografování pod vodou až do hloubky 40m. Nově představené modely řady IXUS mají některé nové možnosti vhodné právě pro použití pod vodou. Jde například o rozsah citlivosti ISO až do hodnoty 1600 (např. model Canon IXUS 850 IS) a v režimu “Pod vodou” jde nastavit, při sníženém rozlišení fotoaparátu, citlivost na ISO 3200 (např. model Cano IXUS 900 Ti).

  Odpovědět
 2. pouzdro

  děkuji za reakci; ani nevadí, že nebyla zrovna nejrychlejší 🙂 – nakonec jsem se rozhodl, že toto léto bez vodního foťáku ještě vydržím, těch akcí tolik nebylo

  o pouzdru už jsem uvažoval, ale vzhledem k cenám jsem si říkal, že to nemá příliš význam, že by bylo vhodnější spíše na zrcadlovku (a zrcadlovka mě zatím žádná neoslovila, kinofilm dosud stačí)

  takže uvidíme, s čím příjdou výrobci příští rok …

  Odpovědět
 3. Pouzdro

  Bohužel za pouzdro na zrcadlovku musíte zaplatit minimálně 10-ti násobek ceny pozdra pro fotoaparáty Canon IXUS.

  Odpovědět

Napsat komentář