Škrábanec na zrcadle

Honza

Dobrý den,
stala se mi poměrně nepříjemná záležitost: vlastním Canon EOS 350D a bohužel nemám žádné zkušenosti s čištěním snímače. Hlavně dost dobře nerozumím, zda je zrcadlo v těle aparátu zárověň tím snímačem CMOS.
Ukvapeně jsem se rozhodl – bez většího zjišťování, jak na to – steřít smítka prachu z povrchu zrcadla vatovou tyčinkou – vím, už tohle byl nejspíš nesmysl. Spěchal jsem, pouze jsem sejmul objektiv a přes zrcadlo jemně přejel. Ale zřejmě nějaké tvrdé vlákno v tyčince na něm udělalo docela velký škrábanec. Nevěděl jsem, že zrcadlo je tak lehce poškoditelné. Můžete mi v tomto nějak pomoci? V čem se bude tato vada projevovat, popř. jak lze vše napravit? Dá se sehnat nové zrcadlo a kolik by výměna asi stála? A čistí se zrcadlo opravdu jen ofukováním? Předchozí majitel mne informoval, že používá vatovou tyčinku a alkohol. Jak je možné, že se zrcadlo tak lehce poškodilo?

Za Vaše rady předem moc děkuji.
S pozdravem Honza.

1 komentář u „Škrábanec na zrcadle“

 1. Odpověď redakce

  Zrcadlo NENÍ snímač, zrcadlo je v přístroji “jen” proto, abyste viděl skrz hledáček – jeho kvalita se na výsledném snímku vůbec neprojevuje. Prach nebo škrábance na zrcadle jsou sice vidět v hledáčku (někdy), ale na snímku ne. Některé přístroje mají zrcadlo polopropustné; za ním je čidlo expozimetru – s ním je pak radno zacházet opravdu opatrně.
  Snímač CMOS je v přístroji až za závěrkou, tj. tam, kde je ve filmových zrcadlovkách film. Snímač se čistí tak, že se v menu přístroje aktivuje odklopení zrcadla a zároveň otevření závěrky, pak se snímač (resp. filtr, který je před ním) ofukuje nebo čistí jinou metodou, např. vatovou tyčinkou namočenou v alkoholu (lépe v isopropanolu) nebo speciální čisticí sadou na snímače. Matnice se pouze ofukuje, protože je na ní rastr a prach (nebo i kapalina) se do něj nenávratně zaseká – pak už s tím nic nenaděláte… Snímač jste ale v žádném případě nepoškodil, neboť jste se ho dle svého popisu čištění ani nedotkl.
  Zásadně – ať čistíte zrcadlo, filtr nebo třeba objektiv, je třeba PŘED čištěním ofouknout prach, resp. jeho tvrdé částice, které mohou způsobit škrábance. Pokud jste ale přes zrcadlo přejel opravdu jemně, musela by to být opravdu smůla všech smůl, kdybyste zrovna natrefil na nějakou ostrou a tvrdou prachovou částici. Zrcadlo je skleněné a zas tak snadno, jak popisujete, se poškrábat skoro ani nedá. Myslím, že jste spíše rozmázl nějakou mastnotu apod., že jde spíš o šmouhu než o rýhu.
  Pokud přístroj funguje normálně a nemáte prach na snímači (je vidět na snímcích), nechejte to koňovi a fotografujte bez obav dál. Výměna zrcadla je v tomto případě zbytečná věc; opravy zrcadel se jinak nedělají. Pokud je něco vidět na fotografiích (tečky, body vždy na stejném místě u většího počtu fotografií pořízených s velkou clonou), dejte si vnitřek přístroje (můžete jim říct i o zrcadle) vyčistit v odborném servisu (mělo by to být na počkání) – pro přístroje Canon je to AWH servis – http://www.awh.cz
  Vaše počínání a následný strach ze způsobených škod potvrzuje jednu dávnou a známou pravdu – jakékoli zásahy do přístroje má člověk dělat jen tehdy, pokud opravdu PŘESNĚ ví, co dělá, a navíc to také umí…

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář