rozměry fotografií

matty

Dobrý den, prosím o vysvětlení následujícího problému. Fotím v poměru 3:2, fotografie nechávám zhotovovat ve fotolabu. Při poměru 3:2 vycházejí fotografie 10×15 bez ořezu, případně bez proužků. Když jsem si nechal udělat foto 13×18 museli ho oříznout, případně udělat s bílými proužky. Jasně 13×18 není poměr 3:2. Myslím si správně, že v tomto a jiných případech, kdy nejde o poměr stran 3:2, musím fotografii přeformátovat na přesný daný rozměr např. 13×18 cm? A co dpi, musím ve fotolabu zkoumat jaké mají oni nastavení dpi, a s rozměrem souboru v PC nastavit i toto “jejich” dpi, nebo toto je záležitost jen tisku fotografií na tiskárně, a postačí v PC přeformátovat soubor na přesný zamýšlený rozměr fotografie v cm? Mockrát děkuji za odpověď.

1 komentář u „rozměry fotografií“

  1. Odpověď redakce

    Myslím, že uvedený dotaz plně zodpovídá následující stránka: http://www.ultralab.cz/p_edit_frontier.php – samozřejmě je to pro jeden konkrétní minilab, pokud používáte jiný, je pochopitelně nutné si zjistit jejich požadavky, popř. možnosti, protože se jednotlivé minilaby od sebe vzájemně trochu liší.

    Já to dělám tak, že fotografii upravím přesně v počítači na požadované rozměry a nemusím se pak dohadovat, co tam mělo nebo nemělo být. Ale i v tomhle případě to nebylo jednoduché a napoprvé – zejména u minilabů, které nemají tak přehledně zpracované návody, jako výše uvedený.

    Odpovědět

Napsat komentář