ostrost objektivu Sigma na Canon EOS 350D

Stana

Dobrý den,mám na těle Canon EOS 350D objektiv Sigma 17-70mm f 2,8-4,5. Při fotografování za dobrých svět. podmínek je to pohoda.
I přes to, že mi byl několika nezávislými odborníky z fotooboru doporučen ba i recenze ho dost chválily, při horších světelných podmínkách jako je stín či šero v místnosti je to při ohniskové vzdálenosti 17mm dost slabé. Ostrost takových snímků je teda nic moc. Už jsem ho dala i do AWH seřídit, protože ostření letělo tak o 4cm dozadu.Je to trošku lepší už neulítává ostření tak rapidně , ale v porovnání se základním Canon 18-55 mm 3,5-5,6 žádná sláva na to jak ho chválili. Je to rukama nebo jak jste uváděli ve svých článcích u Sigmy je to kus od kusu jiné. Vím, že to není sklo za desetitisíce, ale snad nemůže být horší než základní objektiv. Nebo jo???

1 komentář u „ostrost objektivu Sigma na Canon EOS 350D“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  nezávislý odborník asi neexistuje, i my jsme ovlivněni svojí technikou nebo zkušenostmi. Setové objektivy od Canonu nejsou vůbec tak špatné, jak se často traduje (a říkají to lidé, kteří s nimi zas moc zkušeností nemají). Ano, jejich plastová konstrukce je dost tragická, na druhou stranu jsou levné a optické vlastnosti nejsou vůbec špatné, zvláště při přiclonění.

  Objektivy SIGMA existují v základní třídě (to je například ten Váš) nebo s označením EX, kde je přece jen optická kvalita vyšší (měl jsem makro 50mm f/2,8 EX a na EOSu 350D něco přes rok používám 18-50mm f/2,8 EX), vyšší je ovšem i cena. Základní třída znamená nízkou cenu a po pravdě, nekamenujte mě, i nijak oslnivou kvalitu, občas se přece jen kus od kusu nepatrně lišící. Takže nahradit setový objektiv Canonu v podstatě srovnatelnou Sigmou nemá jiný smysl než odlišný rozsah ohniska, což je nepříjemné konstatování prostých faktů. Předpokládám, že tohle Vám asi odborníci neřekli :-). To základní clonové číslo na ohnisku 17mm je sice zajímavé, ale už z principu bude měkké. Například u značky Pentax vyvinuli objektiv 28-70 mm f/2,8-4,0, ale prodával se jako 28-70mm f/4,0, prostě sám přiclonil na širokém konci, aby byl ostrý. U té Sigmy je princip stejný, vyrobit se to dá, ale super ostré to nebude, musíte jemně přiclonit. Profiobjektiv má clonu 2,8 v celém rozsahu, je ovšem v jiné technické, optické, hmotnostní i cenové třídě.

  Za horších světelných podmínek je vhodnější, podle mého názoru, zvolit vyšší citlivost a objektiv alespoň trochu přiclonit, pak jsou snímky ostřejší, byť obsahují více šumu. Mimochodem, ani moje Sigma 18-50mm f/2,8 není na plně otevřenou clonu na nejšírším ohnisku ostrá.

  Přesnost zaostření je drobet jiný problém, tady se přiznám, že tomu moc nerozumím. Zaostřuje totiž tělo fotoaparátu (jeho elektronika), takže tady by neměl být problém v objektivu, ale spíše v přesném seřízení těla.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář