Doostření při formátování souboru…

Martin

1. Dobrý den, prosím Vás o radu na kolik cca procent doostřit soubor při formátování-přípravě, pro zhotovení fota (ve fotolabu) většího rozměru konrétně 30×40 resp. 30×45 (plný formát), vyfoceného 6mpx D70s, případně o radu, zda je doostření pro tento účel podstatné, případně jakým způsobem dovodit míru doostření třeba i pro jiné velikosti fotek.

2. Nevím, zda mně budete moci odpovědět, když jste prodejci fotoaparátů, ale zkusím to. Je možné v nejbližší době očekávat nástupce Nikon D70s, který by měl mít větší max. rozlišení? Mockrát děkuji za odpovědi.

1 komentář u „Doostření při formátování souboru…“

  1. Odpověď redakce

    Doostřování není dle mého soudu exaktní – záleží na vkusu, námětu, velikosti zhotovené fotografie, pozorovací vzdálenosti, způsobu zvětšování, způsobu “zhmotnění” na papír a dalších faktorech (např. jak bylo snímáno, jak byl snímek “vyvolán” z RAW, z jakého foťáku pochází, apod.). Doporučuji např. prostudovat tento článek: http://www.cambridgeincolour.com/tutorials/digital-photo-enlargement.htm, ale na webu najdete řadu dalších, stačí jen trochu hledat. Je potřeba holt trochu zkoušet. Jedním z problémů také bude to, že na monitoru vypadá doostřený obrázek jinak, než na papíře – ale to je opravdu nutné si vyzkoušet. Mně osobně se poslední dobou zdá, že je vhodnější doostřovat spíš méně než více. Navíc každý program doostřuje trochu jinak, každý má jiné ovládání a jiné možnosti nastavení – např. pokud doostřujete jen v Nikon Capture, máte pouze několik možností. Pokud používáte jiné programy na zpracování RAW, tak tam můžete nastavovat klidně několik různých parametrů. Můj postup je ten, že nastavím doostřování přímo v Nikon Capture, popř. jiných programech a v Photoshopu už nedoostřuju.

    Co se týče té druhé otázky, počkejte do cca 8. hodiny – pak se celosvětově uvolní embargo na informace a sám uvidíte, jak se nástupce bude jmenovat. To, že nějaký bude a že bude mít rozlišení 10,2 MPix, je samozřejmě už několik dnů jasné. Informace najdete např. zde: http://nikonimaging.com/global/

    Odpovědět

Napsat komentář