Barevné filtry

adina

Zdravím,
má otázka zní, zda je nutné, či zda má smysl používat při focení s barevnými filtry (čb film) korekci expozice, jestliže zrcadlovka používá systém TTL měření.

adina

2 komentáře u „Barevné filtry“

 1. Odpověď redakce

  Ve většině případů to není třeba, protože přístroj do měření filtr samozřejmě zahrnuje. Někdy – např. na sněhu nebo pokud chcete pouze siluetu atd. – korekci použít musíte; přístroj se “snaží” o neutrální správnou expozici, která ovšem nemusí odpovídat autorskému záměru; pak jsou na místě korekce.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. korekce

  dovolil bych si nesouhlasit…pri pouziti nekterych filtru (tj. barevnych) muze dojit ke zmateni TTL mereni, protoze filtr nepropousti jen urcitou cast spektra, kdezto zbytek ano. zalezi na konkretnim pristroji, vyplati se to otestovat – k filtrum slusnych vyrobcu existuji tabulky udavajici kolikrat je treba expozici prodlouzit. cili zmerime exp. bez filtru, nasadime filtr, porovname zda sedi ocekavane prodlouzeni, pokud ano, muzeme pouzivat TTL, pokud ne, musime napr. merit bez a pak pridat korekci po nasazeni filtru, nebo mozna odhalime konstatni odchylku mereni a tu vzdy nastavime.

  Odpovědět

Napsat komentář