Minoltoa Dimage 7i a blesk Soligor DG340-DZ

Tomáš Holubář

Dobrý den.
Koupil jsem si systémový blesk pro moji Minoltu Dimage 7i, je to Soligor DG-340DZ. Blesk funguje dobře, TTL automatika komunikuje. Můj problém spočívá v tom, že ať fotím kdekoli, blesk si dělá tzv.předzáblesk, a to i na slunci. Bohužel je pro mě problém, protože často fotím akční snímky rally a pro tento účel jsem si blesk pořídil. Např. fotím projíždějící auto na čas 1/250s, tzn. snažím se, aby bylo okolí rozmazané a auto ostré a oblesknuté. Bohužel po zmáčknutí spouště to trvá cca 1 – 2s, než blesk předbleskne, bleskne – vyfotí. Je velice problomatické se zhasnutou EVF zrcadlovkou potom zachytit přesný pohyb. Nejvíc mě zaráží, že po připojení k modelu Konica Minolta Z6 se předzáblesk objevuje jen v tmvých místech a na slunci blesk bleskne jen jednou – dle mého názoru jak má. Nevím, jestli mně poradíte, co s tím – já už fakt nevím. Od výrobce mi byla potvrzena plná kompatibilita s mým modelem Dimage 7i. Info o blesku naleznete na https://secure.soligor.com/index.php?id=5&backPID=318&L=1&tt_products=7807&L=1 Já Vám mnohokrát děkuji za jakékoli rady či odpovědi.
S pozdravem a přáním hezkého dne Tomáš Holubář

3 komentáře u „Minoltoa Dimage 7i a blesk Soligor DG340-DZ“

 1. Odpověď redakce

  Opravdu je to divné chování… Napadlo mě, že si blesk přisvěcuje pro AF, ale to je na světle nesmysl a navíc má IR iluminátor. Blesk by dle popisu měl být opravdu kompatibilní…

  Ale snad by měl jít předzáblesk vůbec vypnout v menu Vaší Minolty 7i. Jednou se mi toto dělo s externím bleskem na mém Nikonu a dost dlouho mi trvalo, než mi došlo, že mám zapnutou redukci červených očí. Domnívám se, že Váš problém může spočívat právě zde – zkuste to (možná Z6, s níž jste blesk také zkoušel, neměla funkci “Red-eye reduction” zapnutou, a proto se blesk choval jinak).

  Jinak nevím, ale říkám Vám toto s vědomím, že nejjednodušší řešení často vede k netušeným úspěchům…

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Tím to bohužel není

  Kvůli redukci červených očí to nebude.Je divné,že i když dám synchronizaci pro delší čas,kdy má blesk blesknout na závěr a dam uzávěrku 4s vypadá to následovně: 1)Předblesk 2)následujou 4s 3)blesk a uzavření uzávěrky.Už nevím co s tím a mám podezření nějaké vady na fotoaparátu.

  Odpovědět
  • tím to bohužel není

   Mám dojem, že Konica Minolta Z6 nemá logickou automatiku , tzv. pre-flesh. Proto blejskne jen jednou. Tato automatika je schopna počítat i se zaostřenou vzdáleností a podle toho upraví pro hlavní záblesk i hodnoty naměřené TTL. Dimage 7i to umí se vší parádou a vyhodnocuje jako každý jiný profiaparát (dva záblesky), bohužel prodleva je oproti špičkovým profi značná. Doporučuju fotit na manuální expozici a to Dimage 7i blejskne jen jednou.

   Odpovědět

Napsat komentář