Aktuální problém 28. 8. 2006

kamila buzkova

Dobrý den,
mám problém: po ročním studiu oboru umělecká fotografie na lidové konzervatoři jsem si nechala fotografie svázat jako seminární práci do kroužkové vazby. Firma – tedy její zaměstnankyně – mi zkazila 3 fotky tak, že mi je zakroužkovala obráceně “dnem vzhůru” ,fotky jsou jiz odírkované obráceně, tudíž zničené. Chci náhradu škody, neboť musím narychlo (nemám čas) najít znovu negativy, znovu nachystat komoru, naředit reagencie a vybrat správná políčka, prostě práce, která mi zabere spoustu času, ne-li invenci, neboť jako pokročilé začátečnici se mi stáva, že neudělám správně černobílou fotku napoprvé. Asi víte, o čem mluvím. Paní mi nabízí 100 za jednu s tím, že v rámci 50 fotek se některe obráceně přece ztratí, zpochybňuje mou práci a pokud nepřistoupím na 100/kus, mám donést negativ, že mi to někde udělá; nechápe situaci umělecké školy a ruční osobní práce, která je důležitá (já pčece nepotřebuji foto z minilabu).
PROSÍM, PORAĎTE MI, KOLIK BY BYLA ADEKVÁTNÍ ČÁSTKA ZA 1 KS s přihlédnutím k času, snaze, invenci, materiálu, starostem, které mi paní způsobila. A to si nechci hrát na profíka, nicméně stalo se.
DĚKUJU MOC za RYCHLOU ODPOVĚĎ
Buzkova

1 komentář u „Aktuální problém 28. 8. 2006“

 1. Odpověď redakce

  Připadá mi poněkud podivné dávat do kroužkové vazby rovnou fotografie, většinou se to dělá tak, že se nechají svázat podkladové listy a teprve na ně se pak vlepí fotografie. Ale to samozřejmě neřeší Váš problém.

  Zapomněla jste ale především uvést tu nejdůležitější věc – jak jsou fotografie velké a na jakém materiálu jsou zhotoveny. Ceny běžných RC papírů nebo profi-barytových se dost výrazně liší. Určit cenu ručně vyráběných autorských zvětšenin je věc velmi obtížná a je vlastně jen otázkou autora, na kolik si svá díla cení (a pokud je chce prodat, pak samozřejmě také poptávkou po jeho dílech…). Pokud to nejsou opravdové unikáty a velmi velké zvětšeniny (ale to asi ne, těžko budete mít v kroužkové vazbě nějaké plachty), pak se mi zdá cena 100 Kč/ks poměrně adekvátní.
  Sama si cenu můžete stanovit také – spočítejte cenu materiálu a chemie, ovšem Vaši práci a – jak říkáte – invenci si musíte “ocenit” sama, na to žádná pravidla nejsou.

  Myslím, že pokud potřebujete odevzdat fotografie opravdu rychle, pak i v minilabu dokáží udělat velmi kvalitní práci, ale musí to být dobrá firma a především tam musejí pracovat lidé, kteří tomu rozumějí. Můžete zkusit třeba Ultralab, to je velmi dobrá “značka”. Zde je i ceník, podle kterého se můžete zhruba orientovat:
  http://www.ultralab.cz/c_fotoprace_1.php
  Další dobrá laboratoř je Fotografia v Praze 6 na Petřinách, tam dělají i ruční ČB zvětšeniny, stejně jako v ČTK.

  Na závěr bych Vám doporučoval, abyste již nikdy nedávala vázat rovnou fotografie, ale vždy albové listy a teprve na ně lepila fotografie – pak se tento problém nebude opakovat, nehledě na to, že fotografie jsou děrováním dost znehodnoceny, zatímco na albových listech ne.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář