Digitální fotoaparát a mráz

Zbynous

Chtěl jsem se zeptat, jak je to s focením s digitálním foťákem v mrazech…? V manuálu je napsáno většinou od 0-40°C; dá se to nějak obejít? Do jaké teploty se dá až fotit?
Děkuji

3 komentáře u „Digitální fotoaparát a mráz“

 1. Odpověď redakce

  Podle všeho není problém v tom, že by aparát nemohl pracovat pod bodem mrazu, ale v tom, že pokud dlouho fotografujete v mrazu a poté přinesete studený přístroj do tepla, zkondenzuje v něm vzdušná vlhkost a může poškodit elektroniku. Největší nebezpečí hrozí, pokud se kondenzace dostane mezi čip a skleněný filtr před ním – odamtud totiž případné mapy prakticky nejde odstranit a je třeba vyměnit čip (resp. onen filtr), což není nijak levné. Dalším problémem jsou baterie, které mráz snášejí dost těžko a vybíjejí se několikanásobně rychleji (je dobré mít s sebou další baterii, např. ve vnitřní kapse, aby byla v teple). Někdy v mrazu kolabují i záznamová média, tj. paměťové karty – nejhůře jsou na tom Microdrive, jelikož jsou to mikro-harddisky a je v nich dost mechaniky.

  Fotografovat se tedy pod nulou dá i do dost nízkých teplot; někteří moji známí mají vyzkoušeno s DSLR i -20°C. Já jsem fotografoval s D70 asi při -12°C a nic se nestalo, nicméně jsem riziku kondenzace předešel pro jistotu tím, že jsem po konci fotografování (ještě ale venku v mrazu) dal přístroj do igelitové tašky, vzduchotěsně ji uzavřel a teprve s ní dal přístroj do brašny. V mrazech je vzdušná vlhkost prakticky nulová, takže nemá co kondenzovat, když se do pořádně uzavřené tašky žádný vzduch nedostane ani po příchodu domů; jen je třeba být trpělivý a brašnu otevřít až minimálně po hodině či dvou, kdy se teploty vyrovnají; pak teprve lze vyjmout přístroj i z igelitu a nic nehrozí.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Urychlí?

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat, zda lze urychlit ukládání fotografií pomocí vhodné paměťové karty. Mám starší model Kodak Easy share DX 6490 a ukládání trvá asi 4 sekundy.

  Také se chci zeptat, zda nevíte, jestli je kapacita paměťové karty u tohoto aparátu omezena. V manuálu nic nepíší. Mohu koupit giga?

  Předem velmi děkuji.

  Odpovědět
  • Urychlí?

   Těžko říct, jestli se ukládání urychlí, protože nevím, jak rychlá je karta, kterou aktuálně používáte.
   Nevím ani, jaká je maximální kapacita karty, kterou lze použít – to by Vám asi nejlépe řekli v servisu Kodaku.
   1GB nejlépe ověříte tak, že si nějakou půjčíte buď od majitele, nebo v obchodě – pokud bude fungovat, měla by fungovat stále. Pravděpodobně bude maximální kapacita karty omezena na 2GB, což je maximum souborového systému FAT16, který přístroj asi využívá. Pokud má systém FAT32, mělo by jít i více, ale je otázka, jestli se to vyplatí (čím větší karta, tím je pomalejší, ať výrobce uvádí co chce – mám to vyzkoušeno na kartách SanDisk Ultra II 512 MB, 1GB, 2GB a 8GB.

   MS#

   Odpovědět

Napsat komentář