Čára přes negativ

Marcel Šolc

Dobrý den,
objevila se mi na negativech čára. Jak zjistím příčinu? Nejspíš nejde o poškrábání v kazetě, na fotografii 10 × 15 to vypadá jako tmavý pruh bez neostrého ohraničení. Pak si myslím, že by to bylo na filmech různě umístěno. Zde je to v jednom místě (cca 1. horní třetina políčka). Podezíral jsem fotolab, ale nejsem si také jist. Pak mne napadá závada v těle přístroje – přítlačný váleček, přítlačná destička na víku, pak průzor na “identifikaci” kazety filmu, pak mne napadá “odpálení” nějakým el. polem i při vypnuté QD stěně, jako poslední vnik světla, ale to je už fakt moc …
Na závadu jako odřenina v těle to nevypadá. Vidím dobře. Naopak, když jsem se díval na zrno na negativu, jako by v místě začátku políčka – snímku chyběla zrna emulze (díval jsem se skrz obrácený objektiv) ale po celé délce to není. Fakt nevím, zda to dát do servisu, jinak ale riskuju x-kusů zničených filmů na pokusech. Tak prosím – každý nápad vítám. Bohužel u nás ve fotolabu to ani nezkouším :-((
Díky a všem Dobré světlo

1 komentář u „Čára přes negativ“

 1. Odpověď redakce

  Poškrábání v kazetě nebo v přístroji je v 99% rozeznatelné podle toho, že je rovná čára napříč všemi snímky (přesněji řečeno ve směru posunu filmu); žádný přístoj nepoškrábe film napříč.

  Pro začátek zkuste toto:
  Podívejte se na negativ, zkuste ho vložit do přístroje orientovaný tak, jak je fotografován, a podívejte se (i třeba lupou), jestli na místech, kterých se film při průchodu přístrojem dotýká, nejsou nějaké ostré nerovnosti, přilepený prach apod. Vnitřek přístroje vyfoukejte balónkem. Může to být také prachové zrnko v sametu kazety; jednou jsem toto měl a film byl pokrábán přerušovaně, podle toho, jak se zvyšoval či snižoval tah převíjecího mechanismu. Vniknutí světla to nebude, to udělá závoj, ale ne pruh a určitě “nevyhlodá” emulzi, bude to cosi mechanického.

  Další fází by mělo být vyvolání (kupte jakýkoli nejlevnější film, o kvalitu obrazu nejde) někde jinde, než normálně dáváte filmy. Dost snadno se film poškrábe v minilabu, protože strojem běží dost rychle a tzv. “škrábací testy” a vyfukování prachu apod. nedělají zrovna všude, takže zkuste zvolit nějaký “lepší” minilab. Podle Vašeho popisu to vypadá, že “vítr fouká z minilabu”; některé stroje totiž kvůli zvýšení rychlosti zvětšují fotografie ještě téměř z mokrého filmu, kdy je emulze hodně změklá. Nejvíce škrábanců vzniká právě tam.

  Se servisem bych počkal, na závadu přístroje to nevypadá – jak už jsem říkal, v 99% případů by škrábanec byl po celé délce filmu.

  Milan Sýkora

  Odpovědět

Napsat komentář