Analogová zrcadlovka EOS

karel toth

Fotím cca 1 rok, momentálně digitálem Canon 20D. Poslední dobou mám chuť zkusit focení analogem. Chtěl bych tímto poprosit o radu, jaký aparát (tělo) koupit s cenou do cca 6000. Jde mi především ČB fotografiii momentek lidí a portrétů. Ne že by mi 20D nestačila, spíše naopak já nestačím jí, ale mám takový pocit, že prostě některé fotky z analogů mají jakoby takovou větší “štávu” nebo dynamiku, opravdovost, já nevím, jak to nazvat. Vzhledem k tomu, že bych chtěl používat objektivy, které mám k 20D, by mělo jít o Canon EOS.
Děkuji za odpověď

3 komentáře u „Analogová zrcadlovka EOS“

 1. Odpověď redakce

  Z nových přístrojů by se do cenového limitu vešel pouze EOS 300X (tělo), které stojí cca 6450 Kč. Můžete také volit set EOS 3000V + objektiv EF 28-90mm DC, to se dostanete ještě o cca 800 Kč níž, ale 300X je lepší přístroj jak po stránce funkcí, tak po stránce vybavení funkcemi (u Canonu platí, že čím nižší typové číslo modelu, tím je to lepší – a také dražší – přístroj, vrcholem je EOS 1).

  Rozhodně stojí za to podívat se po bazarech: v této cenové hladině můžete objevit velmi zachovalé modely EOS 50e nebo – s trochou štěstí i EOS 30.
  Jen se přesvědčte, zda Vaše objektivy půjdou použít na filmové tělo – tam lze použít pouze objektivy EF, “digitální” objektivy EF-S použít nelze, mají menší obrazový kruh než vyžaduje kinofilmové políčko. Nicméně i tak je volba stejného bajonetu volbou správnou, protože budete moci využívat např. blesky i další příslušenství (vyjma objektivů EF-S vlastně vše).

  Můžete zkusit i náš bazar na adrese: http://www.paladix.cz/bazar/
  Například toto vypadá VELMI dobře (tělo EOS 30 za 3.500!):
  http://www.paladix.cz/bazar/index.php?adid=16013
  Samozřejmě je nutno vykoušet, ale pokud je v pořádku, je to vynikající cena.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. DSLR versus SLR

  Nevím, zda jste viděl vedle sebe BW fotky z DSLR a ze SLR. Já ano, byly to 40x26cm velké fotky a konstatuji, že v mnoha případech byly digitální lepší. On asi ten Váš pocit, že analogové fotky mají větší šťávu pramení jednak z toho, že se to tvrdí a jednak z toho, že, jak sám píšete, zatím ta 20D ovládá Vás a ne Vy ji. Důležitý je taky postprocesing a to u obou technologií. Jestli jste úplně nezmákl třeba převod do BW, což je velice náročná věc, tak se pak nemůžete divit, že to tak cítíte. Jako člověk, který prošel od měcháče 6×6, přes kinofilm, zpátky k pesixu 6×6, digitální kompakt až k dnešní DSLR, vím, o čem mluvím. A upozorňuji, že ty fotky z analogu, které Vás tak oslovují, (mimochodem, mě taky, stejně jako ty z digitálů), byly udělány lidmi, kteří se této problematice věnují dlouhá léta a mají systém naprosto vymakán. Abyste nebyl za dva roky stále znechucen, že ty Vaše analogové fotky nestojí za nic. Navíc-zařízení fotokomory taky není zadarmo a opravdu kvalitní zvětšovací objektiv Vás příjde nemlich tolik, jako to nové analogové tělo. S tím počítejte. Přeji hodně dobré zábavy s filmem, protože to je to jediné plus, které na analogu vidím.

  Odpovědět
  • dslr versus slr

   Máte samozřejmě pravdu převod doČB a následný postprocessing bude asi ten kámen úrazu, jsem naprostý samouk ,přesto bych chtěl tuto cestu vyzkoušet už jenom z toho důvodu že zařízení fotokomory a to ostatní mám naštěstí celkem dostupné a můj známý fotí analogem cca 30 let takže doufám že mi poradí a naučí vše potřebné.Jinak děkuji mnohokrát za Vaši reakci.

   Odpovědět

Napsat komentář