Sigma EX 50/2,8 Macro vs. Nikkor 50/1,8D

David Svatoš

Dobrý den.
Ke svým tělům Nikon D50 a F-801s používám také Sigmu 50mm f/2,8 Macro. S fotografiemi jsem velice spokojený, ale tento objektiv pro mě začíná být málo světelný. Proto uvažuji o přechodu na Nikkor 50mm f/1,8D. Tu padesátku používám k focení za horšího světla a ke svým pokusům o portréty (D50 – 75mm)…
Makro funkci moc nevyužívám, beru ji spíše jako takový velice příjemný bonus. Proto se chci zeptat, jestli je origo 50/1,8 opticky srovnatelná i při odclonění? Prostě jestli jste schopni a ochotni je porovnat..
A za další, jak je to s používáním předsádkových čoček pro tu 50/1,8? Ztratí hodně fotka na kvalitě? O mezikroužcích pro jejich cenu a ztrátu světelnosti spíše neuvažuji. Takže bych Vás chtěl poprosit o rezultát, jestli mám spokojeně dál žít se Sigmou, nebo jít do světelnějšího Nikkoru.. Pomohl bych si tím výrazně?

Velice děkuji,
s pozdravem, David Svatoš

2 komentáře u „Sigma EX 50/2,8 Macro vs. Nikkor 50/1,8D“

 1. Odpověď redakce

  Tuto Sigmu mám také a nemůžu si stěžovat; makro – obzvláště na DSLR (75mm) je vynikající. Zcela osobně si myslím, že si s Nikkorem nijak extra nepomůžete – jednak mezi světelností 1.8 a 2.8 není žádný propastný rozdíl, jednak fotografování s plně odcloněným objektivem (skoro) nikdy není zrovna výhra; nejlepší kresbu mívá drtivá většina objektivů kdesi uprostřed své clonové stupnice.
  Nikkor 50mm f/1.8D je takový “základní záklaďák” k Nikonům, nicméně velmi dobře hodnocený i na dost přísném serveru photodo.com:
  http://www.photodo.com/product_41.html

  Výhodou Sigmy je makro 1:1, to Nikkor samozřejmě nemá, dále – dle mého názoru – o dost pevnější konstukce (mimo jiné je to vidět i na tom, že Sigma váží cca 2× tolik co Nikkor), pokud máte Sigmu verze DG, tak i přizpůsobení odrazných vrstev lesklému odrazu čipu (Nikkor nemá), nevýhodou naopak vysouvání předního členu a dost pomalý AF (dlouhá dráha jako u všech makroobjektivů). Zde je test oné Sigmy, kde se praví, že je to “excelentní objektiv vhodný na DSLR i na portrétní práci”:
  http://www.photodo.com/topic_53.html

  Předsádky na Nikkor 50mm určitě použít lze a pokles kvality obrazu je dán hlavně kvalitou předsádky (nejlépe když bude achromatická, např. Hoya) a její optická mohutnost (čím je větší, tím je to na snímku většinou více vidět). Makroobjektiv jako Sigma to ale nebude nikdy…

  Pokud chcete něco delšího na portérty a zároveň fotografovat i makro, zkuste např. Sigmu 105mm f/2.8D EX DG, Tokinu 100mm f/2.8 AT-X Pro D nebo Tamron 90mm f/2.8 Di… Samozřejmě je to ale otázka částky, kterou chcete obětovat, všechny jsou o dost dražší než Nikkor 50mm…
  http://www.sigma-foto.cz/sigma-katalog/105-mm-f2-8-ex-dg-macro-0/
  http://tokina.ekgfoto.cz/objektivy/katalog.php?model=AT-X+100+AF+PRO+D
  http://www.tamron-objektivy.cz/produkty_info.php?id=5925&hledej=

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Re..

  Velice Vám děkuji.. Asi tedy zůstanu u Sigmy.. O delším makro objektivu spíše neuvažuji. S padesátkou jsem spokojený. Na SLR ji mám jak základní padesátku, u DSLR spíše jako portrétní a makro..

  Takže ještě jednou díky za Vaše rady a zkušenosti..
  David Svatoš

  Odpovědět

Napsat komentář