Kompenzace expozice

Karel Novotný

Dobrý den, prosím Vás poradil(a) byste mi alespoň přibližně jak,kolik a kdy kompenzovat expozici?Moje snímky mívají buď vyžraná světla nebo podexponované stíny.Fotím černobíle s Canonem 3000N.Zkoušel jsem všemožným způsobem snížit strmost negativů,ale s nevaným úspěchem, tak si myslím že už chyba nemůže být jinde.Četl jsem jeden článek na http://www.fotoaparat.cz/article/2103/2 , ale moc jsem tomu neporozuměl proč se jasné scény mají přeexponovat a tmavé naopak.Jsem z toho vážně zmílený.Díky moc Karlos

1 komentář u „Kompenzace expozice“

 1. Odpověď redakce

  Dobrý den,

  obávám se, že jste se trošku chytil na řadou časopisů preferované a neustále “doporučované” korekce expozice za situace, kdy jste spíše méně zkušený a tak bych Vám doporučil se korekcím expozice zpočátku vyhnout. Maticové měření moderních zrcadlovek je hodně slušné a s řadou situací si poradí, aniž by nějaká korekce byla potřeba. Navíc je nutné vzít v úvahu, že korigujete expozici, která již byla s ohledem na rozložení jasů ve scéně spočítána. Tj. nekorigujete hodnotu největších světel či nejtmavších stínů, ale jakousi střední hodnotu expozice nastavenou a spočítanou elektronikou fotoaparátu.

  Film vyvolávejte zcela normálně, teprve pokud se opravdu nemůžete trefit do správné expozice, naučte se používat korekce. Řečeno ještě jinak, každý zkušený fotograf si občas “střihne” korekci expozice PODLE SVÉHO ODHADU A PRAXE! Určitě ale nelze říci, že když je sníh, tak automaticky +1 a 1/3 EV, a tak dále.

  ČB film je z pohledu expoziční pružnosti více než odolný proti chybám, pravděpodobně ho lehce špatně exponujete zanesením korekce a následně výsledek ještě více omezí vyvolávání. EOSy mají všeobecně slušné měření, nakonec na svém stařičkém EOSu 500N jsem je používal pouze vyjímečně.

  Vím, že tuhle odpověď jste asi nechtěl, ale pokud nemáte větší zkušenost a okamžitě začnete používat korekce s ještě další možností ovlivnění strmosti filmu způsobem vyvolávání, v neočekávaných výsledcích se spolehlivě utopíte.

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět

Napsat komentář