Jakou makro předsádku k objektivu Nikkor AF 50mm f/1,8D

Libor

Dobrý den,
pořídil jsem objektiv Nikkor AF 50mm f/1,8D na D50 a chtěl bych ho využít spolu s předsádkou(ami) k focení makrofotografií. Chci z něho dostat co nejvíc, jakou makro předsáku(y) byste mi doporučili? Popř. jak nejlépe tento objektiv “vytunit” k focení makra? Jsem začátečník, ale věnovat se tomu chci velmi.
Děkuji za jakékoliv rady

8 komentářů u „Jakou makro předsádku k objektivu Nikkor AF 50mm f/1,8D“

 1. Odpověď redakce

  Nejlepší předsádky vyrábějí firmy Hoya a B+W. Předsádka by měla být asférická a hlavně opatřená MC vrstvami, jinak bude dost výrazně kazit obraz.
  Otázku optické mohutnosti budete muset vyřešit sám podle toho, k jakému měřítku se chcete dostat a jak velké předměty budete fotografovat. Hoya nabízí i cenově výhodné sety čoček – podívejte se do našeho obchodu na adrese: http://obchod.paladix.cz/ (v levém menu “Filtry”, pak “Hoya” a “Předsádkové čočky” – vybírejte pokud možno jen varianty HMC).
  S tímto objektivem a čočkami makro jistě fotografovat lze, ale nejkvalitnější snímky získáte při použití speciálního makroobjektivu, nejlépe takového, který umožňuje bez dalšího příslušenství měřítko 1:1.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. Nikon doporučuje

  Podle doporučení Nikonu se dá na 50mm/1.8 použít předsádka s označením No. 1 nebo No. 2.

  V praxi to znamená předsádka s 1,5 resp. 3 dioptriemi (nelze použít současně). Docílí se pak zvětšení cca 1/4 nebo 1/3. Podle všeho větší dioptrie bude přinášet buď horší výsledky nebo problémy zaostřit vůbec.

  Ještě větší zvětšení se tedy s tímto objektivem dá docílit pouze při použití mezikroužků (zvětšení 1/1), ale za cenu manuálního ostření a nastavení expozice (u dslr).

  Odpovědět
  • nikon doporučuje

   Pořídil jsem sadu makro předsádek.1D,2D,4D. Pokud bych k tomu použil ještě nějakej mezikroužek tak mohu docílit zvětšní 1:1? Jakej by jste mi doporučili? Jak moc má mezikroužek vliv na světelnost? Díky moc za jakýkoliv info.

   Odpovědět
   • Nikon doporučuje

    Mezikroužek vždycky snižuje světelnost, a to dost podstatně – čím je silnější, tím více. Pokud nepřenáší AF, pak je nutno ručně ostřit (což je ovšem stejně nejlepší). Můžete zkusit originál mezikroužky Nikon (drahé), dobré zkušenosti jsou s mezikroužky Kenko, naopak dost špatné se Soligorem (mám to ale z druhé ruky, sám mezikroužky nepoužívám).

    MS#

    Odpovědět
    • nikon doporučuje

     Snížení světelnosti při ostření na blízko ale nastane i u objektivu bez mezikroužků, pokud se jedná o typ s ostřením posunem celé optické soustavy vhledem k rovině filmu.
     Jsou na to tabulky (např. příbalový leták Nikon k mezikroužku), třeba u teleobjektivu 2,8/180 je to 1 clona (bez mezikroužku).
     U “krátkého” mezikroužku je snížení světelnosti vlivem nasazení mezikroužku zanedbatelné. Podstatný vliv to má třeba u mezikroužku 50 mm k objektivu f=50, ale to je extrémní případ. PL

     Odpovědět
   • nikon doporučuje

    Použitím mezikroužku nebo kombinace mezikroužků s celkovou výškou v hodnotě přibližně poloviny ohniskové vzdálenosti použitého objektivu dosáhnete poměru zvětšení 1:2; například objektiv 50 mm vyžaduje prodloužení o 25mm (50mm děleno 2 = 25) – měly by být použita kombinace PK-11A (8 mm) a PK-12 (14mm) nebo jeden mezikroužek PK-13 (27,5 mm).

    Jinak při použití na DSLR bude poměr zvětšení ještě větší díky rozdílu velikosti čipu a políčka filmu (podle kterého se to odvozuje)

    Odpovědět
 3. Mezikroužek

  Díky moc za rady.Nějakej mezikroužek se k té 50mm 1,8 bude hodit.Trochu se jen bojím aby to nemělo společně s použitím těch makro předsádek velkej vliv na kvalitu fotek.No jdu hledat…

  Odpovědět

Napsat komentář