Fotografování svatby

Pavel Singer

Dobrý den,
nedávno jsem byl požádán, abych fotografoval (samozřejmě vedle profesionálního fotografa) svatbu, která se bude konat v kostele. Bohužel svatba bude daleko od mého bydliště a nemohu si tudíž kostel dopředu prohlédnout a změřit úroveň osvětlení. Rád bych fotil bez použití blesku. Z objektivů mám zoom 28-70/4 či pevnou 28/2. Fotit budu z ruky (bez použití stativu) a zrcadlovka ani objektivy nejsou vybaveny stabilizátorem. Mohli byste mi doporučit vhodný barevný a černobílý film (citlivost a značku) pro tyto podmínky, popřípadě jeho pushování? Předpokládám zvětšeniny maximálně 20×30cm.
Děkuji Vám

2 komentáře u „Fotografování svatby“

 1. Odpověď redakce

  Letos jsem fotografoval svatbu na film, ovšem s použitím blesku, protože jedině tak se můžete na výsledek spolehnout. Použil jsem sestavu Nikon N90s + Sigma 28-105mm + blesk SB-80DX s difuzérem, film Fuji PRO 160S. Tento film mě naprosto nadchl svými výsledky, a to nejen na svatební fotografii, ale kdekoli jsem jej použil. Při manuálním nastavení citlivosti na 125 ASA jsou výsledky neporovnatelně lepší než z jakéhokoli jiného barevného negativního filmu.
  http://www.fujifilm.com/products/professional_films/pro_160s.html

  Bez blesku můžete zkusit filmy ze stejné “rodiny” – Fuji PRO 400H (ten je dokonce pro svatební foto výrobcem přímo určen) nebo Fuji PRO 800Z. První z nich jsem k plné spokojenosti vyzkoušel (fotografováno s nastavením na 320 ASA), 800Z zatím bohužel neznám.
  http://www.fujifilm.com/products/professional_films/pro_400h.html
  http://www.fujifilm.com/products/professional_films/pro_800z.html

  Z černobílých materiálů bych doporučil opět Fuji, a to buď Neopan 400 nebo 1600 (tyto pokud chcete klasický ČB proces), nebo Neopan 400 CN, což je ČB (resp. monochromatický film) vyvolávaný procesem C41 a zpracovatelný na minilabu; ovšem film je bez barevné masky, a tak z něj lze bez potíží (na rozdíl např. od Kodaku BW400CN) zvětšovat na normálním zvětšováku a na klasický papír.

  Push-proces bych moc nedoporučoval, protože pleťové tóny na barevných filmech jsou poměrně nestálé a mohl byste zažít dost nepříjemné překvapení.

  Milan Sýkora

  Odpovědět
 2. svatba+blesk

  Nevim,nevim.. něco, jako je svatba, bych s bleskem nefotil nikdy – u svatby /mi/ jde o zachycení momentu, dokumentace události a to, že do nich budu sázet hromy blesky, totálně zničí veškerou autentičnost. Atmosféra v tahu.. Takhle to vidim já, ale je pravda, že všichni ostatní “profesionální” fotografové, které jsem na svatbách potkal,blejskali.. ty fotky se mi nelíbily. Ale to je na každém soudruhu, že? 😉

  Odpovědět

Napsat komentář