leštička fotografií

adina

Dobrý den,
začínám s fotokomorou a rád bych se zeptal, zda se vyplatí koupit z druhé ruky leštičku na fotografie, či zda je to zbytečné. Jednalo by se o větší rozměr.

5 komentářů u „leštička fotografií“

  1. Odpověď redakce

    Napřed byste se měl rozhodnout, jaký materiál chcete používat.
    Pro klasické barytové papíry (u nich je ceněna zejména opravdu hluboká čerň a také jinými technologiemi prakticky nenapodobitelné stupně šedé) je leštičky třeba, pokud chcete mít fotografie opravdu lesklé.
    Pro papíry na RC podložce (např. Foma Speed) není leštička vůbec třeba, do vysokého lesku uschnou jen na vzduchu (je ale třeba na poslední lázeň použít smáčedlo, jinak vznikají mapy).
    Každopádně – v leštičce jsou nejdůležitější lesklé plechy, na kterých se fotografie leští (cosi jako kovová zrcadla). Bezpodmínečně musejí být zcela bez škrábanců a úplně čisté, vše se jinak obtiskne na papíry. Plátna leštičky mohou být trochu povolená, lze je buď vyměnit, nebo mezi ně a plechy vkládat nějakou tkaninu.

    Milan Sýkora

    Odpovědět
  2. Leštění barytu

    Rád bych přidal svou zkušenost s leštěním papírů Fomabrom. Po vyleštění na klasické oboustranné leštičce jsou na papírech vidět mapy (vrstevnice), vznikající postupným schnutí papíru. Nedaří se mi tento problém odstranit, fotografie mají sice vysoký lesk, ale při důkladnějším pohledu jsou vidět mapy. Přitom před mnoha lety jsem tento problém s leskem neměl. Domnívám se, že dnes nejsou papíry Fomabrom určeny k leštění, tuším se o tom ani nikde v návodu nepíše. Jestli má někdo zkušenosti, napište. Díky.

    Odpovědět
  3. Leštička fotografií

    Po dlouholetém používání a “peklování” se s leštícími plechy jsem tento způsob sušení a leštění milerád opustil a raději používám jinou technologii – napínání papírů na sklo pomocí lepící pásky. Až se ti fotka, se kterou si se hodiny piplal pod zvětšovákem a náslkedně hodinu pral v drahé vodě přilepí tak, že ji budeš muset z plechu škrábat, přejde Tě leštění teplem taky.

    Odpovědět
  4. leštění fotografií

    žel máte pravdu. Lesklé barytované fotopapíry Fomabrom 111, resp. Fomabrom Variant III 111 a Fomatone MG Classic 131 se nedoporučují leštit, nýbrž pouze sušit (viz technické listy k výrobkům Foma – viz http://www.foma.cz) nejlépe metodou vypínání. Pokud byste přesto požadoval vysoký brilantní lesk na fotografiích zhotovených na této bázi, doporučuji aplikovat závěrečný oplach v destilované vodě a poté dle zkušeností některých uživatelů je pro méně problematické leštění na např. bubnových leštičkách dobré tyto fotografie smočit v rovněž destilované vodě s přidáním menšího množství škrobu. Vzhledem k převažujícímu požadavku fotografů na povrch spíše sametově pololesklý nepředpokládáme v dohledné době změnu technologie výroby směrem k možnému dosažení vysokého lesku výše uvedených druhů fotopapírů.

    Odpovědět

Napsat komentář