Redukce P-six

Vitamvas J.

Dobrý den,
mám P-six a pořídil bych si k němu redukci na objektivy M42. Jsou nějaká omezení, nebo bude políčko negativu exponováno tak jako s origo objektivy? To znamená vykreslené v celém formátu 6×6. Konkrétně obj. 35 a 200. Děkuji.

1 komentář u „Redukce P-six“

  1. Odpověď redakce

    Zřejmě jste účel redukce špatně pochopil. Slouží pro použití objektivů z P-Sixe na kinofilmových tělech, tedy například na Praktice. Opačné použití, tedy kinofilmové objektivy na Sixe, není možné. Prvním problémem je zmíněné pokrytí pole – kinofilmové objektivy vykreslí kruh s průměrem jen málo přes 43mm, nepokryjí tedy celé políčko svitkového filmu. Druhým problémem je vzdálenost objektivu od filmu, která je u přístrojů se závitem M42 (tuším) 41,5mm, zatímco u P-Sixe je to téměř dvojnásobek, takže objektivy by nešly zaostřit na nekonečno, 35mm objektiv by šel dokonce zaostřit odhadem jen na méně než 10cm.

    Se vzrůstajícím výtahem (tedy vzdáleností objektivu od filmu) se ovšem obrazový kruh zvětšuje, takže pokud by redukce vzdálila objektiv alespoň 80mm od filmu, mohl by kinofilmový objektiv fungovat na P-Sixu jako makro – samozřejmě pokud by na to měl dostatečně kvalitní kresbu.

    Odpovědět

Napsat komentář