CLS vs. Canon

MartinC

Zdravim.
Chcel by som sa spytat, ci je aj u bleskov canon nieco podobne ako ma nikon – system kreativneho osvetlenia (CLS), alebo aspon nieco podobne.
Canon 580EX ma tiez vzdialene odpalovanie bleskov, ale nikde som sa nedocital nic podrobnejsie – ci aj canon ma nejaký system riadenia bleskov.

Rozhodujem sa totiz do ktorej (digitalnej)znacky vstupim (doteraz som pouzival sb80dx+sb28dx s analogom F75).

Je canon v tomto aspon tak dobry ako nikon?

Dakujem.

2 komentáře u „CLS vs. Canon“

 1. Odpověď redakce

  Neznám systém Nikon, ale mohu popsat systém Canon. Lze řídit jeden či více blesků pomocí jednoho z nich nastaveného jako master (zpravidla Canon 550EX nebo 580EX) nebo pomocí adaptéru na tělo fotoaparátu s označením ST-E2. Blesky lze sdružovat do skupin, určovat jim velikost vyzářeného výkonu, atd. Nastavení je o zkušenosti.

  Řízení je přes infra, takže je omezené dosahem. Lze všechno pospojovat kabelama, ovšem cenové relace jsou pak poněkud mírněji řečeno, nestoudné. Nicméně pro základní fotografování pomocí dvou blesků postačuje vlastnictví blesků bez dalšího vybavení.

  Nevím, co je kreativní systém u Nikonu, ale nepředpokládám, že by blesk fungoval nezávisle na fotografovi (jeden možná, ale soustava ne).

  Přeji hezký den,

  Jan Hlinák

  Odpovědět
 2. Nikon pro doplnění

  Jen pro doplnění:
  Současný systém Nikonu umožnuje zařadit blesky do tří nezávislých TTL skupin (kanálů). Blesk či jednotka na fotoaparátu tak postupně vyzve každou skupinu, aby si předbleskem osahala scénu, tělo to vyhodnotí a řídící blesk sdělí zpět skupinám jejich nastavení.

  Odpovědět

Napsat komentář