Dotaz na filtry

Martin Wilím

Dobrý den,
Navštívil jsem Vaše stránky s nadějí, že bych se zde mohl něco dozvědět ohledně filtrů na objektivy. Používám klasickou zrcadlovku Pentax (kinofilm) s objektivem Tamron. Často používám polarizační B+W filtr, který mi splnil přesně to, co jsem očekával. Rád bych teď vyzkoušel nějaký, který by mi pomohl dát celkově fotku do teplejších barev. Nevím co mi udělá Warm Tone filtr od B+W, jestli mi zvýrazní jen ty předměty, které jsou již červené či oranžové, nebo mi celou fotku podbarví těmito barvami. Rád bych nějaký filtr, který by mi zvýraznil veškeré barvy do teplejších tónů, něco jako když jede člověk autobusem a dívá se ven přes to temnější protisluneční sklo (pole jsou žlutější, na obloze se zvýrazní mraky, vše je jakoby tmavší a výraznější). Zaujal mně i Dark Yellow filtr, který by mi možná splnil požadavek lépe, než Warmtone. Nevím taky, co by mi třeba udělal Graduated filter Tabaco nebo Orange, které B+W také nabízejí. Ty ale podstíňují pouze část focené scenérie. Mohli by jste mi prosím v tomto výběru poradit?
Děkuji a s pozdravem
Martin Wilím

1 komentář u „Dotaz na filtry“

 1. Odpověď redakce

  Na převod barev do teplejších nebo studenějších tónů slouží v barevné fotografii konverzní filtry. Dělají se v různých silách ve dvou základních provedeních – červené pro převod do teplejších barev a modré pro převod do studenějších barev. Síly od KR6 a více jsou určené už spíše na převod mezi filmem pro denní/umělé světlo a fotografováním při umělém/denním světle. Pro krajinářskou fotografii a film pro denní světlo stačí k oteplení červený konverzní filtr síly KR1 až KR3 (můžete se setkat i s označením 81 až 85, pro krajinu stačí síly 81A až 81C). Například filtr KR3 Vám při zatažené obloze podá barvy jako kdyby krajina byla nasvícena sluncem (je ovšem třeba počítat s tím, že stejného efektu dosáhnout nelze, na fotografii budou chybět vržené stíny).

  Ostatní typy filtrů (Tabaco a podobné) využijete poměrně málo a výsledek někdy vypadá i nepřirozeně, proto bych jejich koupi zatím nedoporučoval.

  S pozdravem
  Jan Seifert

  Odpovědět

Napsat komentář